Basketbalistka Elhotová: Když si chceme vyříkat chyby, druhá se naštve

Zdrcené české basketbalistky po utkání s Tureckem. (30. července 2012) | foto: Reuters

31 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Když si chlapi v něčem nerozumí, vyříkají si to, i kdyby měly třísky lítat. V ženském kolektivu je situace, kdy něco nevyřešeného visí ve vzduchu, o dost častější. Teď je to případ českých basketbalistek na olympijských hrách.

"Musíme se vzchopit jako tým a vyříkat si chyby, co děláme. To se ne vždy všem líbí, protože když někdo chce někomu něco říct, tak ten se na něj naštve a je to takové divné," prohlásila po zápase s Tureckem reprezentantka Kateřina Elhotová.

V té chvíli měly české basketbalistky za sebou druhou porážku na olympijském turnaji a atmosféra v jejich kabině určitě nebyla nejpříjemnější. Po prohře s Čínou a Tureckem musí družstvo, které mnozí pasovali na spolufavorita skupiny, překousnout zklamání a vzchopit se, aby vítězstvím nad Chorvatkami a Angolou vůbec postoupilo do čtvrtfinále.

Podle papírových předpokladů by si Češky měly s oběma příštími protivníky poradit. K tomu však musí porazit soupeře ještě ošidnějšího - vlastní psychiku. Ta hraje v "ženstvu" možná ještě větší roli než v mužstvu. "Neřekl bych, že tým nebojuje a nedře, ale je potřeba větší sebevědomí," mínil trenér Lubor Blažek.

"Nejlepší by bylo, kdybychom hráli hned po Turecku a rozhodlo se hned. Teď musíme čekat a v hlavách se to točí, o to horší ta situace je. Je potřeba se nezlomit. I ze čtvrtého místa by byl v této situaci postup nádherný, pak se může stát cokoli," burcoval trenér.

Reprezentantky čeká v úterý den volna, jenž však bude zaplněn tréninkem a taktickou přípravou. "Musíme si to rozebrat, vrátit se k oběma začátkům zápasů. A posvítit si trošku na jednotlivce, kteří v posledním zápase... Nechci říct nejdou naplno, ale jsou příliš nervózní, hrají s příliš malým sebevědomím," upozornil kouč.

Tomu je ovšem jasné, že najít ztracené sebevědomí, které je znát třeba při špatné střelbě z jednoduchých pozic, není snadná věc. "Trenér všechno nezmůže, i hráč tomu musí přinést někdy víc. Jsou to takové profesionálky a tak dlouho hrají basketbal, že by i ony měly mít zodpovědnost samy za sebe," dodal Blažek. "Nejsme v rolích učitel - žák. I samotný sportovec by si s tímhle měl poradit."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz