Ahoj, jsem Jana Veselá. Já vím, smála se novicka Bartáková

Útočí česká basketbalistka Lenka Bartáková (v červeném), zastavit se ji snaží Mari Placidová z Portorika. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

15 2012
Jedenadvacetiletá Lenka Bartáková se těšila, že po pěti letech posezonního objíždění šampionátů mládeže bude mít volno. Telefon kouče národního týmu žen Lubora Blažka jí ho nedopřál, ale zato ji přiblížil k olympiádě.

Když poprvé vkročila do kabiny národního týmu dospělých basketbalistek, některé vicemistryně světa možná ani nevěděly, o koho jde. Jenže Lence Bartákové se překročením prahu dveří otevřel doslova pohádkový svět.

"Brala jsem to jako zkušenost, že si můžu zahrát s holkama, na které jsem se dívala jen v televizi," říká mladá rozehrávačka, která stačila po letech vyměnit dres hradeckého Sokola za barvy VŠ Praha.

Na netradiční seznámenou došlo vzápětí při zdravotních testech. Jako první sice nepřiběhl Lenčin vzor Hana Horáková, ale jiná zkušená hráčka. "Ahoj, já jsem Jana Veselá," vysoukala ze sebe jedna z nejlepších hráček Evropy. "Já vím," rozesmála se dvacetiletá rozehrávačka, která ji zná z televizních duelů jako hráčku v dresu Valencie.

"Teď už nikomu nevykám," pokračuje Bartáková. S partou legendárních hráček si porozuměla na hřišti i mimo něj. A nakonec se probojovala i do konečného výběru koučů Lubora Blažka, Ivana Beneše a Martina Petrovického. V něm je momentálně druhou nejmladší hráčkou. "Vidíte, na dvacítkách nejmladší holky nosily lékárničku. Tady je tohle zařízené," říká pobaveně.

Fotogalerie

Na novinku si přece jen zvykat musí. Sžívá se s basketbalem dospělých na nejvyšší úrovni. Její první reprezentační pozvánka ji zastihla v době konání olympiády. "To je přece sen každého sportovce. Je to super a vůbec jsem nečekala, že to vyjde tak brzo," stále nevěří, že se jí vyplní jedno z přání už na začátku kariéry, "jen mě mrzí, že tam nemůžeme být s hradeckou spoluhráčkou Míšou Hartigovou. To mi bylo hodně líto."

Absolvovala s týmem tvrdý kemp a přežila i konečné zužování kádru na dvanáct jmen. Odletěla tak za první velkou zkušeností na olympijskou kvalifikaci do turecké Ankary. "Nepřišlo na nás tolik fanoušků, v hale bylo komornější prostředí, i proto jsem nebyla tolik nervózní," líčí.

Reprezentace kvalifikací úspěšně prošla. A Bartáková se na pár minut podívala i na hřiště. Už jen úvodní start pro ni byl zážitkem. "Zatím jen pozoruju a sbírám zkušenosti. Na závěrečné vteřiny a vypjaté situace jsou tu zkušené hráčky. Teď si přeji udělat dobrý dojem a nějaký zápis do statistiky," prozrazuje.

"Olympijské dítě" dělí už jen kousek od toho, aby se potkala s nejlepšími hráčkami světa a zejména se svým idolem Američankou Dianou Taurasiovou. "Té si o podpis určitě řeknu," plánuje Bartáková. Český tým totiž narazí na Spojené státy už v základní skupině.

"Bude úžasné sledovat její hru konečně naživo. Moc se těším. Vůbec mi zatím nedochází, že bych měla hrát proti americkému nároďáku. Asi to přijde až při rozcvičce, že mám proti sobě holky z WNBA," vyhlíží nedočkavě začátek olympiády. "Těším se, že mrknu i na LeBrona Jamese. Určitě se chci podívat i na tenis v podání Tomáše Berdycha. A zajímá mě i plavec Phelps," jmenuje, jaké další sporty v Anglii navštíví.

Olympijská uniforma leží v kufříku, program dalších sportů brzy přibude, ale jestli si v Londýně opravdu vybalí, na to ještě musí počkat. "Nominaci má jistou sedm nejzkušenějších hráček. Nervozita je cítit, potrvá do úterý, než opadne," hlásí.

Pro mladou Lenku je to zatím nejdelší sezona ale jí to nevadí. "Vidina olympiády síly vydatně dobíjí," neskrývá naději, neboť euforii po Turecku ještě neztratila.

Nejčtenější

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Najdete na iDNES.cz