Basketbalový Dream Team trápí bolavá minulost hvězd

Americký basketbalový tým pro olympiádu v Londýně

12 2012
Jako byste každé ráno přišli do práce a dívali se na vedlejší stůl, na němž stojí cena pro zaměstnance roku. Cena, kterou jste tolik chtěli vy, tolik jste pro ni dělali... A dostal ji někdo jiný. Tak si připadá basketbalová superstar Kevin Durant.

Muž, který bude patřit k trumfům "Dream Teamu" neboli americké reprezentace, tradičně nejsledovanějšího kolektivu olympiády.

A taky muž, jehož ve finále NBA před pouhými třemi týdny předčil jeho nynější spoluhráč.

"Štve mě to, moc. Ale co mám dělat?" řekl ESPN kanonýr Durant - při přípravě Američanů totiž každý den při tréninku musí sledovat LeBrona Jamese, který fantastickými výkony dovedl Miami k titulu v sérii s Durantovou Oklahomou.

"Tolik jsem chtěl vyhrát... Pro město, pro sebe, pro spoustu dalších lidí," přiznává Durant. "LeBron je teď můj spoluhráč a já se přes to musím přenést. Jenže je hrozně těžké být najednou v týmu s chlapem, co vám ve finále přivodil tak bolestnou prohru."

Snad v tom hraje roli i povaha obou osobností NBA, pravděpodobně nejlepších basketbalistů současnosti. Zámořští reportéři popisují, že na trénincích USA v Las Vegas byste přemýšlivého Duranta málem přehlédli, zatímco excentrik LeBron dominuje halasností i tím, že má kolem sebe osobní asistenty ze svého týmu.

"Já Kevinovi rozumím. On i Russell Westbrook (další finalista z Oklahomy) musí být otrávení, já bych byl na jejich místě taky. Prohrát s někým v tak vyhecované sérii a brzy poté tvořit jedno mužstvo, to by štvalo každého," dodává LeBron James.

Americký výběr by případné neshody hvězd zasáhly - už tak je označení Dream Team v upomínce na legendární minulé výběry spíš nadsázkou, neboť kvůli zraněním chybějí osobnosti NBA jako Derrick Rose, Dwight Howard, Dwyane Wade či Chris Bosh.

Durantovo přiznání je sice zneklidňující, zároveň však sympatické. S Jamesem se označují za přátele, což by se měnit nemělo, přesto kanonýr Oklahomy otevřeně promluvil o šrámech své basketbalové duše.

"Nikdy jsem v takové situaci nebyl, takže těžko radit," říká jiná superstar výběru Kobe Bryant. Ale pak přece jen tip pro Duranta dodá: "Aspoň bych se snažil takového soupeře každý den v tréninku co nejvíc předčit."

Celý případ jen potvrzuje slova jiné z opor Carmela Anthonyho o americké vizi her v Londýně: "Prohrajeme jen tehdy, pokud se porazíme sami. To nejsou velké řeči, tak to prostě je." Už v neděli 29. července on, Durant, Bryant i LeBron začnou turnaj proti silné Francii.

A poprvé se ukáže, zda je bolavá finálová minulost NBA pryč.

Nejčtenější

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

Další z rubriky

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Najdete na iDNES.cz