Střelec Sychra bude v Baku opět útočit na olympiádu v Riu

18 2015
O motivaci pro sobotní závod Evropských her v Baku má střelec hradecké Dukly Jan Sychra postaráno dvojnásob. Vedle úspěchu při premiéře této sportovní události jde i místo pro olympijské hry v Riu.

„Jde o další příležitost získat místo pro olympijské Rio, což je nejdůležitější a vlastně jediný cíl této sezony,“ netají šestačtyřicetiletý střelec, který si na olympijských hrách zastřílel už čtyřikrát, navíc před patnácti lety v Sydney vystřílel ve své disciplíně skeet pro Česko účastnické místo, ale v nominaci dostal přednost jiný střelec.

Nyní je i před sobotním závodem v Baku pro Sychru vidina získání účastnického místa, jež by dávalo předpoklad si zastřílet i v Riu, středobodem jeho snažení. Dokonce na tom závisí i jeho další kariéra.

„Podle toho, jestli ho získám, se budu rozhodovat, jestli budu se střelbou ještě pokračovat, nebo to nechám mladším. Přece jen mi je už šestačtyřicet,“ říká na rovinu, o co mu ve zbytku roku půjde.

V Baku bude k dispozici jedno místo pro olympijský závod v Riu.

Teoreticky by tak na premiérových Evropských hrách musel zvítězit.

Tento předpoklad ale nemusí být nutností. V případě, že se před ním umístí borci, kteří pro svoji zemi místo v Riu už vystříleli, pak ho může klidně získat z druhé či z další příčky.

„Tohle bude čím dál blíž k Riu trochu výhoda, ale na druhé straně pokud se to nebude dařit, tak může stoupat nervozita,“ předpokládá borec, který si pod olympijskými kruhy poprvé zastřílel už před devatenácti lety v Atlantě.

Závodu v Baku se nebojí, byť důležité informace o tamní střelnici má zatím jen zprostředkovaně. „Pořadatelé do střelnice investovali dvě miliardy, má to být luxus. A podobné přírodní podmínky jsem si vyzkoušel loni, kdy jsme stříleli asi 400 kilometrů od Baku,“ vypravuje Sychra s tím, že jediné, na co byl dopředu upozorňován, je možnost, že závod ovlivní vítr, „má to snad dokonce být větrná hora.“

O získání účastnického místa se Sychra dvakrát neúspěšně pokusil v jarních závodech Světového poháru. Ve Spojených arabských emirátech i na Kypru neprošel díky rozstřelu do semifinále.

„Smůla, byl jsem na oba závody dobře nachystaný,“ mrzí ho, „přitom v tom prvním mě nechali na rozstřel čekat snad čtyři hodiny, v tom druhém mě zase nenechali ani napít a šel jsem střílet. Konečně bych to rád prolomil.“ Při premiérových Evropských hrách si v Baku vedle snahy získat pro Česko místo v olympijském závodě vyzkouší ještě jednu premiéru.

V pondělí totiž bude střílet tzv. mix závod pro dvojice, kterou tvoří jeden střelec a jedna střelkyně. „Federace se asi zhlédla v biatlonu a jiných sportech, jde o úplnou novinku, kterou jsem nikdy nezkoušel,“ uvedl o premiérovém závodě, v němž bude jeho partnerkou Libuše Jahodová.

Nejčtenější

Další z rubriky

Doktor o Evropských hrách: Baku to zvládlo skvěle. Jen tak mít i zlato

Momentka z atletických soutěží na Evropských hrách v Baku.

Baku (Od našeho zpravodaje) Poprvé v historii se konaly Evropské hry, kontinent poprvé získal svou „malou olympiádu“. Češi v...

Třetí titul v řadě, to bychom už asi chtěli moc, řekl stříbrný Krpálek

Český judista Lukáš Krpálek se stříbrnou medailí z Evropských her.

Baku (Od našeho zpravodaje) Nakonec měl na krku medaile opravdu dvě - k té kulaté z Evropských her přibyla ještě obdélníková z...

V Baku byly slavnostně zakončeny premiérové Evropské hry

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Šestnáct dnů trvající zápolení na premiérových Evropských hrách v Baku skončilo. Tečku udělalo...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ s AJ/NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz