Bronz v Baku slaví volejbalisté Kubala s Hadravou i cyklista Vakoč

Český cyklista Josef Černý během silničního závodu na Evropských hrách v Baku. | foto: AP

21 2015
Cyklista Petr Vakoč získal na Evropských hrách v Baku pro Česko bronz v silničním závodu. Spurt čtyř uprchlíků ovládl Španěl Luis León Sánchez. Odpoledne ho následovali plážoví volejbalisté Přemysl Kubala a Jan Hadrava, kteří přehráli švýcarskou dvojici Alexei Strasser, Gabriel Kissling 21:17 a 21:15.

Dvaadvacetiletý český cyklista jen tři týdny po absolvování Gira d’Italia potvrdil roli velkého talentu. V posledním kole závodu na 215 kilometrů byl člen belgického týmu Etixx-Quick Step při rozhodujícím úniku a bronz přidal do české sbírky ke dvěma medailím rychlostního kanoisty Martina Fuksy a bronzu družstva stolních tenistek.

Evropské hry ON-LINE

Kubala s Hadravou, které od sebe dělí 17 let, se prodrali na stupně vítězů z pozice náhradníků. V boji o třetí místo porazili švýcarskou dvojici Alexei Strasser, Gabriel Kissling 21:17 a 21:15.

Čeští volejbalisté nejprve prohráli v semifinále s lotyšským párem Martins Plavinš, Haralds Regža 14:21 a 17:21, ale své účinkování v Baku zakončili vítězně. V duelu o bronz proti Švýcarům mnohem účinněji útočili a tlak si vytvořili i díky třem esům.

„Jsem rád, že jsme to zvládli a máme bronz, který nám nikdo nevezme. Celý turnaj byl nepopsatelný zážitek a moc jsme si ho užili. Šli jsme do toho dravě, i když asi dva zápasy se nám nevydařily. Teď jsme ale ukázali, že jdeme na krev a i kdybychom tam měli umřít, tak budeme hrát do konce,“ řekl Hadrava.

Jedenačtyřicetiletý Kubala, nejstarší účastník turnaje, měl v jeho průběhu velké zdravotní problémy, nakonec ale však náročný program zvládl. „Nebylo jisté, zda zápasy dohrajeme a kdyžtak se ctí. To, že jsme se dostali do čtyřky, byl obrovský úspěch. Přáli jsme si ale, abychom to završili nějakým kovem. Abych v klidu mohl říct, že už jsem dosáhl maxima, a mohl kdykoliv jít do volejbalového důchodu,“ uvedl Kubala.

Sportovní střelec Jan Sychra skončil ve skeetu pátý, nevyšel mu rozstřel čtyř závodníků o postup do bojů o medaile. V semifinále ze 16 střel udělal dvě chyby a v rozstřelu netrefil čtvrtý terč. Předtím v dvoudenní kvalifikaci v silném větru minul jen dvakrát.

„Měl jsem to hodně blízko, ještě blíže než na Světovém poháru v Al-Ajnu a na Kypru, ale prostě nemám štěstí. Chtěl jsem to v tom větru střelit rychle, aby to bylo na tutovku. Bylo to hop, nebo trop, bohužel to bylo trop,“ řekl Sychra. V 46 letech nejstarší člen české výpravy v Baku totiž nezvládl rozstřel v této sezoně již potřetí.

O účast ve finále rychlopalné pistole usilovali dva Češi, ale marně. Martin Podhraský obsadil osmé místo, postup mu utekl o dva body. Martin Strnad byl třináctý.

Těsně pod stupni vítězů skončili Martin Pelc, Naim Ashhab, kteří obsadili v synchronizovaných skocích na trampolíně dvojic čtvrté místo. Medaile jim utekla o desetinu bodu. „Uniklo to o malinký kousek,“ litoval Pelc. „Je to vlastně pohled, nálada rozhodčího. Hrozně málo,“ doplnil Ashhab.

Přestože je pro české reprezentanty čtvrté místo úspěchem, po soutěži převládalo zklamání. „Sestava se nám povedla, utvořili jsme si osobní rekord, ale bohužel to nevyšlo,“ řekl Pelc. „Pro nás byl úspěch, že jsme se propracovali do finále. Předvedli jsme životní sestavy, čtvrté místo je super,“ uvedl Ashhab.

Evropské hry v Baku - výsledky

Cyklistika:
Muži:
Silniční závod (215,8 km): 1. L. L. Sánchez (Šp.) 5:27:25, 2. Grivko (Ukr.), 3. Vakoč (ČR), 4. Herrada (Šp.) všichni stejný čas, 5. Nizzolo (It.), 6. Boonen (Belg.) oba -4, ...51. Turek, 53. Černý oba -15:00, Kaňkovský a Schlegel (všichni ČR) oba nedokončili.

Skoky na trampolíně:
Muži:
1. Ušakov (Rus.) 60,090.
Dvojice: 1. Melnik, Ušakov (Rus.) 51,100, 2. Hančarov, Kazak (Běl.) 50,800, 3. Gromowski, Sonn (Něm.) 48,800, 4. Ashhab, Pelc (ČR) 48,700.
Ženy: 1. Pavlovová (Rus.).
Dvojice: 1. Korněcká, Pavlovová (Rus.).

Sportovní střelba:
Muži:
Libovolná malorážka 3x40 ran:
1. Sauveplane (Fr.) 456,2, 2. Gorša (Chorv.) 454,0, 3. Bubnovič (Běl.) 444,5.
Skeet - finále: Luchini (It.) - Nilsson (Švéd.) 16:14. O 3. místo: Kemppainen (Fin.) - Hansen (Dán.) 15:13, 5. Sychra, ...v kvalifikaci 16. Tomeček (oba ČR).
Rychlopalná pistole:
1. Reitz (Něm.) 33, 2. Klimov (Rus.) 29, 3. Geis (Něm.), ...v kvalifikaci 8. Podhráský, 13. Strnad (oba ČR)

Plážový volejbal:
Muži:
Finále:

Plavinš, Regža (Lot.) - Koškarjov, Barsuk (Rus.) 2:1 (16, -18, 10)
Semifinále:
Plavinš, Regža (Lot.) - Kubala, Hadrava (ČR) 2:0 (14, 17)

O 3. místo:
Kubala, Hadrava
- Strasser, Kissling (Švýc.) 2:0 (17, 15).

Skoky do vody:
Muži:
Věž:
1. Lee (Brit.) 588,25, 2. Šlejkněr (Rus.) 556,55, 3. Jandard (Fr.) 526,20
Ženy:
3m prkno:
1. Torranceová (Brit.) 448,25, 2. Někrasovová (Rus.) 443,05, 3. Oettinghausová (Něm.) 418,35

Vodní pólo:
Muži:

Finále: Srbsko - Španělsko 8:7
O 3. místo: Řecko - Chorvatsko 11:10

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

V Baku byly slavnostně zakončeny premiérové Evropské hry

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Šestnáct dnů trvající zápolení na premiérových Evropských hrách v Baku skončilo. Tečku udělalo...

Koukal starší, trenér a otec: Ten největší boj má Petr už za sebou

Český badmintonista Petr Koukal (vlevo) hovoří s trenérem a svým otcem Petrem...

Baku (Od našeho zpravodaje) Dříve zažívali i dlouhé cesty plné mlčení, když autem odjížděli z nepovedených turnajů. „Spoustu...

Hladíková: V závěru se mi klepaly ruce. Tahle medaile je pro mě nejvíc

Česká závodnice Aneta Hladíková vybojovala na Evropských hrách bronzovou...

Baku (Od našeho zpravodaje) Smála se a s bronzem na krku líčila: „Je fakt těžký. Myslím, že má aspoň kilo.“ Medaile z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz