Choupenitch: Hrozná smůla, chyběl centimetr. Musím zapracovat na hlavě

Ilustrační snímek z šermířského klání na Evropských hrách v Baku. | foto: David Taneček, ČTK

25 2015
Baku (Od našeho zpravodaje) - Zklamání na něm bylo znát, ale místo výmluv prohlásil: „Určitě jsem měl soupeře porazit, bez debat.“ Jenže se tak nestalo – a český šermíř Alexander Choupenitch, jedna z medailových nadějí na Evropských hrách, s Italem Rosatellim prohrál v osmifinále po nejtěsnějším výsledku 14:15. „Závěr jsem zbytečně uspěchal,“ litoval český mladík.

V menších olympijských disciplinách patří mezi ty, od nichž se v budoucnu čeká úspěch. Ale na Evropských hrách v Baku nepřišel, naopak. „Strašná smůla, těsnější to být nemohlo,“ vracel se Choupenitch k dramatické koncovce: „Zaútočil jsem a byl asi centimetr daleko, pak jsem ho měl zase na lopatě a chyběl kousek... Ale nemělo dojít k tomu, aby zápas vůbec došel do stavu 14:14.“

Pak totiž italský sok zasadil vítěznou ránu. „Zatím jsem ho vždycky porazil,“ řekl o juniorskému mistru světa Rosatellim. „Za stavu 13:11 jsem všechno zbytečně uspěchal, chtěl jsem zápas rychle ukončit.“

Čekalo se od vás hodně, jste zklamaný?
Samozřejmě. Určitě jsem ho měl porazit, bez debat. Dál by mě sice čekal silný Ital Foconi, ale k němu jsem se nedostal.

Český šermíř Alexander Choupenitch (vpravo) na Evropských hrách v Baku.

Český šermíř Alexander Choupenitch (vpravo) na Evropských hrách v Baku.

Už po soubojích ve skupině jste mluvil o určité přemotivovanosti. Zůstala vám i pro osmifinále?
Je možné, že kdybych s ním šermoval v tréninkové hale a bylo všechno v klidu, možná bych ho porazil 15:6. Tak jsem i začal – vedl jsem, všechno bylo v pohodě, on dal dva šťastné zásahy. Ještě jsem možná udělal chybu, že jsem si brzo bral videa.

Brzy si můžete spravit chuť na mistrovství světa. Jste rád, že se blíží ještě důležitější turnaj a nemusíte se pitvat v neúspěchu?
Jasně. Tohle byla velká akce, první Evropské hry, ale body se nám nepočítají do žádného žebříčku, v ničem jsem neztratil. Musím se dobře připravit na mistrovství světa: ani ne techniky nebo fyzicky, v tom se cítím velice dobře a nejsem unavený, ale je třeba zapracovat spíš na hlavě. Na vedení boje.

Věříte třeba v přínos sportovních psychologů?
Cenu to určitě má, ale myslím, že je třeba období jednoho roku a možná víc, aby se to projevilo, ne že přijdete za psychologem a za hodinu z vás bude nový člověk. Spíš jde o to povídat si s trenérem. Často mi říká, abych nespěchal. Na druhou stranu mi to často vychází.

Za rok je olympiáda v Riu, váš velký cíl. Může Baku v něčem pomoci?
Byl jsem i na univerziádě v Kazani, ta byla podobná ohledně zázemí. Evropské hry jsou pěkná akce, moc hezky zorganizované, olympijská vesnice je super a hala taky. Je to dobrá zkušenost, nelituju, že jsem sem jel. Ale směrem k Riu? To nemůžu vědět. To zjistím, až pokud se tam dostanu. 

Nejčtenější

Pořadatelé OH 2020 se vedle vedra chystají i na tajfun a liják

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Pořadatelé olympijských her 2020, které odstartují za rok a týden v Tokiu, se připravují nejen na...

Další z rubriky

Judista Krpálek ve finále Evropských her podlehl a bere stříbro

Český judista Lukáš Krpálek (v bílém) a Nizozemec Henk Grol ve finálovém...

Až v posledním duelu Lukáš Krpálek na Evropských hrách v Baku prohrál a z Ázerbájdžánu si odveze...

Poznatky z Evropských her: Baku uspělo, projekt potřebuje víc hvězd

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Baku (Od našeho zpravodaje) Evropa jako poslední kontinent dlouho čekala na „svou olympiádu“ - a teď už ji má. Tohle jsou...

Hladíková: V závěru se mi klepaly ruce. Tahle medaile je pro mě nejvíc

Česká závodnice Aneta Hladíková vybojovala na Evropských hrách bronzovou...

Baku (Od našeho zpravodaje) Smála se a s bronzem na krku líčila: „Je fakt těžký. Myslím, že má aspoň kilo.“ Medaile z...

Najdete na iDNES.cz