Čtyřicet ve stínu, na slunci ještě víc. Peklo, říkal Čech po výhře

Momentka z utkání basketbalu 3x3 na Evropských hrách v Baku. | foto: Reuters

25 2015
Baku (Od našeho zpravodaje) - Tohle byla opravdová zkouška odolností. Život na Evropských hrách se poslední dobou pro fanoušky proměňuje v hledání stínu, ale sportovci nemají na výběr. „Člověk vydrží minutu a půl a je na umření,“ říkal Filip Zbránek poté, co čeští trojkoví basketbalisté po nerváku zdolali Rumuny 18:16 v prodloužení a prošli do čtvrtfinále.

Každý kousek, kam zrovna nepraží ázerbájdžánské slunce, je mimořádně cenným územím. Na měřičích autobusových zastávkách svítí teploty, z nichž Středoevropanovi přechází zrak.

„Tipuju čtyřicet, na slunci pětačtyřicet stupňů,“ říkal vyřízený Filip Zbránek. „Je hrozně těžké v tom hrát. V takovém peklu to musíme rychle točit a co nejvíc střídat. Podle mého odhadu vydržíte na hřišti maximálně minutu a půl. Něco podobného jsem zažil poprvé až tady v Baku.“

Proto do sebe basketbalisté klopí ledovou vodu, jakkoli to může vypadat nebezpečně: „Tělo musíme zchladit. Máme přes sebe i namražené ručníky, jinak bychom asi odpadli.“

Aby toho nebylo málo, osmifinálový duel s Rumunskem měl pro streetballisty ještě náročnější rozměr, pod košem byla k vidění mimořádná řežba.

„Tohle bylo výjimečné. Asi i kvůli tomu, že šlo o zápas o postup; rozhodčí to víc pouštěli,“ uznal Zbránek, jenž na začátku prodloužení hraného do dvou bodů vstřelil vítězný koš zpoza perimetru. „Nejdřív jsme si chtěli pro faul, pak jsme nedali střelu, Rumuni doskočili a chtěli přese mě přihrávat. Ale získal jsem míč a dal šťastnou trojku,“ řekl Zbránek.

Tým čeká od 18.00 českého času čtvrtfinále s Rusy. Tedy pořádně těžký soupeř a minimum prostoru na regeneraci. „Hlavně si odpočinout, lehce se najíst, nabrat síly - a jít do toho naplno,“ plánuje Zbránek.

To už bude nad Baku pomalu zapadat slunce. Teploty budou tou dobou stále tropické, ale přece jen snesitelnější. 

Nejčtenější

Další z rubriky

Bikrosařka Hladíková si odveze z Baku bronz, družstvo judistů neuspělo

Momentka ze závodu BMX žen.

Česká reprezentantka v bikrosu Aneta Hladíková vybojovala na Evropských hrách v Baku bronzovou...

V Baku byly slavnostně zakončeny premiérové Evropské hry

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Šestnáct dnů trvající zápolení na premiérových Evropských hrách v Baku skončilo. Tečku udělalo...

Evropské hry 2015, Baku

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Historicky první Evropské hry pořádalo od 12. do 28. června 2015 Baku v Ázerbájdžánu.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz