Doktor věří před Evropskými hrami v medaile. Ale prémie za ně nebudou

9 2015
V pátek budou v Baku zahájeny premiérové Evropské hry, na kterých se představí 129 českých sportovců. Šéf české výpravy Martin Doktor věří, že akce srovnatelná svým rozměrem s olympijskými hrami dopadne dobře a po jejím skončení se potvrdí, že rozhodnutí Evropského olympijského výboru (EOV) uspořádat hry bylo správné.

„Pro nás je to nejdůležitější akce roku. Jede tam obrovská výprava, která je srovnatelná s výpravou na olympijské hry,“ řekl Doktor. EOV rozhodl o konání Evropských her v prosinci 2012 a ani samy národní federace dlouho neměly dostatek informací, co sportovce čeká.

„Teď už ale víme, jak to tam vypadá a jaké tam bude zajištění. Jak budou vypadat sportoviště i olympijská vesnice. Vše bude na úrovni olympijských her, nebude to rozdíl,“ uvedl Doktor, podle nějž je zárukou kvality i fakt, že akci v Baku řídí stejný vrcholný management jako olympiádu v Londýně. „Věřím, že to ještě zhodnotíme po hrách,“ podotkl.

Dvojnásobný olympijský šampion z Atlanty 1996 ale přiznal, že Českému olympijskému výboru hry v Baku zároveň zkomplikovaly život. „Není to jen o času, ale i o rozpočtech. Plány se dělají na čtyři roky a tohle je akce navíc,“ řekl Doktor.

Čeští sportovci pod dohledem ČOV startují na olympijských hrách, Evropském olympijském festivalu mládeže, Světových hrách a v Česku se konají také olympijské hry dětí a mládeže. A většina akcí se koná v letním i zimním cyklu.

Jaký bude rozpočet české výpravy na Evropských hrách v Baku, Doktor před začátkem soutěží netuší. „Je to nová akce, finální náklady nejsme schopni odhadnout. Je jasné, že je to v milionech korun,“ řekl Doktor.

Celkové náklady ČOV budou záviset i na výsledcích sportovců. „Protože jsou první Evropské hry a chtěli jsme tam dostat top sportovce, tak jsme chtěli, aby na tom participovaly jejich svazy. S tím, že když budou úspěšní, tak za to nebudou nic platit,“ vysvětlil šéf české výpravy. Část nákladů také jednotlivým výpravám proplácejí ázerbájdžánští organizátoři.

Zatímco na olympijských hrách ČOV vypisuje tradičně finanční odměny za medaile, pro Baku nic podobného neplatí. „Prémie jsme nevypsali. Z ekonomických důvodů, protože tuhle akci nemáme v rozpočtu. Uvidíme, jaký bude na konci celkový finanční výsledek. Třeba při nějakých výjimečných výkonech budeme schopni dát nějakou odměnu,“ uvedl Doktor.

O předpokládaném počtu medailí Doktor nerad hovoří i před olympijskými hrami, v případě Evropských her se mu tipuje ještě složitěji. Zřejmě až v Baku se v některých disciplínách uvidí, jaká se sešla konkurence. „Máme ale ve výpravě špičkové borce. Věřím, že sedm až deset by jich mohlo být,“ dodal Doktor.

Autor:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Když vítr zastaví střelu a na finty není čas. Aneb basketbal pod nebem

V Baku se hraje také basketbal 3x3. Český hráč Roman Zachrla napadá Marshalla...

Vypadají trochu jako kočovníci, kteří uprostřed města předvádějí svoje kejkle. Na improvizovaném...

Evropské hry 2015, Baku

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Historicky první Evropské hry pořádalo od 12. do 28. června 2015 Baku v Ázerbájdžánu.

Doktor o Evropských hrách: Baku to zvládlo skvěle. Jen tak mít i zlato

Momentka z atletických soutěží na Evropských hrách v Baku.

Baku (Od našeho zpravodaje) Poprvé v historii se konaly Evropské hry, kontinent poprvé získal svou „malou olympiádu“. Češi v...

Najdete na iDNES.cz