V Baku se bojovalo i za Tokio. A basketbalisté položili slušný základ

Česká reprezentace inkasuje během čtvrtfinálového utkání MS 3x3 od Katařanů. | foto: FIBA

26 2015
Na turnaji v basketbalu 3x3 v rámci premiérových Evropských her v Baku se v pátek budou rozdávat medaile. Už bez české účasti. Pro oba reprezentační výběry se stal osudným první den play-off. Přesto v Ázerbájdžánu zanechaly pozitivní dojem.

Velmi podobnou cestu mají za sebou turnajem v Baku české výběry. Druhý den musely napravovat nezdar z úvodního utkání, když ženy nestačily na Ukrajinu a muži na domácí výběr posílený o Američana se zkušenostmi s NCAA.

Výkony druhý den však daly naději na zajímavý výsledek. Ženy si poradily s favoritkami z Belgie a předčasně ukončily zápas s Tureckem. Muži deklasovali Andorru i Švýcarsko. Obě české reprezentace tak šly do vyřazovacích bojů z druhého místa ve skupině.

Jenže zdá se, že liché dny českým výběrům v Baku neseděly. Především ženy litovaly nevydařeného utkání hned v osmifinále, kde po dobrém začátku nestačily na výběr Irska a turnaj pro ně tak předčasně skončil. Irsko v dalším průběhu podlehlo ve čtvrtfinále Rusku.

To muži dokázali v osmifinále po infarktovém závěru přehrát v prodloužení úřadující mistry Evropy z Rumunska. Ve čtvrtfinále pak po sympatickém výkonu a skvělé stíhací jízdě těsně nestačili na Rusko a do závěrečného programu se také neprobojovali.

„Končíme ve čtvrtfinále. Vystoupení našich obou týmů hodnotím kladně - od pomalého začátku, přes slibný druhý den, jsme se dostali až do tohoto bodu. Vnímají nás tu pozitivně. Myslím, že jsme položili dobrý základ tomu, aby se oba týmy objevily v Tokiu. K tomu směřujeme,“ vytyčil vedoucí mužského týmu Michal Kruk dlouhodobý společný cíl pro obě reprezentace.

Věří tak, že basketbal 3x3 v Baku zvládl svůj boj o olympijskou budoucnost a už v roce 2020 by mohl být součástí největšího sportovního svátku planety.

Šance zatím je. Vzpomeňme loňské mistrovství světa v Rusku, kde Češi měli silnější výběry než na následném evropském šampionátu. Muži ve světové konkurenci obsadili šesté místo, ženy se praly dokonce o bronz. Vysoký standard si muži v Baku udrželi.

„Ať je to jak chce, tak patříme mezi šest nejlepších týmů světa. Podruhé za sebou jsme skončili těsně před branami semifinále. Chybí nám 10, 15 odehraných zápasů v přípravě. Bohužel hráče nejsem schopen dostat dřív z klubu, protože ještě na začátku června hrají semifinále či finále ligy. To ale není výmluva, jen konstatování,“ lituje Michal Kruk krátké přípravy, do které zasahují soutěže v pětkovém basketbalu.

Budoucnost basketbalu 3x3 je stále nejistá, ale uspořádané turnaje naznačují, že tato nová basketbalová disciplína přesně zapadá do trendů doby. České výběry a celý český basketbal 3x3 by mohl být jedním ze strůjců jeho budoucnosti.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Poznatky z Evropských her: Baku uspělo, projekt potřebuje víc hvězd

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Baku (Od našeho zpravodaje) Evropa jako poslední kontinent dlouho čekala na „svou olympiádu“ - a teď už ji má. Tohle jsou...

Judista Krpálek ve finále Evropských her podlehl a bere stříbro

Český judista Lukáš Krpálek (v bílém) a Nizozemec Henk Grol ve finálovém...

Až v posledním duelu Lukáš Krpálek na Evropských hrách v Baku prohrál a z Ázerbájdžánu si odveze...

Hladíková: V závěru se mi klepaly ruce. Tahle medaile je pro mě nejvíc

Česká závodnice Aneta Hladíková vybojovala na Evropských hrách bronzovou...

Baku (Od našeho zpravodaje) Smála se a s bronzem na krku líčila: „Je fakt těžký. Myslím, že má aspoň kilo.“ Medaile z...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz