Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Doktor o Evropských hrách: Baku to zvládlo skvěle. Jen tak mít i zlato

  8:05
Baku (Od našeho zpravodaje) - Poprvé v historii se konaly Evropské hry, kontinent poprvé získal svou „malou olympiádu“. Češi v Baku končí s bilancí sedmi medailí: dvou stříbrných a pěti bronzových. „Myslím, že s výsledky musíme být spokojení,“ prohlásil v Ázerbájdžánu Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Momentka z atletických soutěží na Evropských hrách v Baku. | foto: AP

Byla to akce se spoustou neznámých. „Vůbec jsme nevěděli, co od toho očekávat. Jaká bude v řadě sportů konkurence a podobně,“ bilancoval v Baku Martin Doktor. Organizátorsky sklízejí Evropské hry hlavně chválu – a jak je mohou hodnotit Češi?

Dvě stříbra, pět bronzů. Jste spokojen?
Odhad medaili, ale opravdu jen odhad, byl někde na hranici od sedmi do dvanácti. Víme, že byly možnosti získat další a třeba se to o kousek nepovedlo. Myslím, že můžeme jet domů se vztyčenou hlavou. Jen škoda, že se nepovedla nějaká ta zlatka – pak by to bylo ještě lepší.

Medaile získali třeba kanoista Fuksa, judista Krpálek, cyklista Vakoč... Těší vás, že z těch sedmi bylo několik v silně obsazených disciplinách, v „testech“ na olympiádu?
O to jsou cennější, samozřejmě. Ale i v soutěžích, kde to mezinárodní federace nepojaly úplně top, máme úspěchy kousek k medailím. Třeba plavci-junioři nezklamali, měli řadu finálových umístnění.

Olympijský vítěz Martin Doktor na veřejném slyšení kandidátů do televizní rady...

Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV.

Zrovna mládežnické plavání či týmová atletika ale koncept Evropských her trochu srážejí, nemyslíte?
To jsou dvě největší škody: pro Evroposké hry i pro sporty. Nebyly to vyloženě top soutěže, na druhou stranu vám musím říct, že třeba pro plavce muselo být neuvěřitelné, že se v juniorském věku dostanou na akci takového formátu. Skoro bych řekl, že to příště nebude stejné. Viděli, jak obrovský úspěch akce měla – věřím, že situaci přehodnotí a bude to top soutěž.

Pojďme dál: uspělo dle vás Baku?
Musím říct, že Ázerbájdžán se zhostil her naprosto skvěle. Vsadili na jistotu, vzali sem tým z Londýna, kde byly hry perfektně připravené. V Baku za relativně krátkou dobu dokázali uspořádat neuvěřitelné soutěže, postavit krásnou olympijskou vesnici, která pro sportovce fungovala jako na hrách; to, že se nejmenuje olympijská, není podstatné. Kromě drobných problémů, co se vyskytnou všude na světě při jakékoli soutěži, jsem neviděl nic závažného.

Je to další známka toho, že se sport sune na východ, do tamních bohatých zemí, které se sportem propagují?
Asi to tak je. Bohužel pro nás; bylo by hezčí a hlavně jednodušší, kdybychom měli takovéto hry v okolních zemích nebo u nás, ale všichni víme, že ekonomicky je to velice náročná akce. A tak se jí prostě zhostí země, kde na to mají prostředky. Uvidíme do budoucna, jak budou Evropské hry pokračovat – ani informace, které o případném příštím pořadateli prosakují z vyšších sfér, zatím nejsou vůbec směrodatné.

Řada českých sportovců z „menších“ sportů si chválila zázemí, podporu, lékařský tým. Myslíte, že je taková zkušenost posune dál?
I to je jeden z cílů. Už třeba na Evropských olympijských festivalech mládeže se snažíme udělat veškeré věci okolo jako na „velké“ olympiádě, aby se naučili profesionalitě a viděli, že servis je důležitý; že se o své tělo musejí starat. Vezli jsme sem veliký medicínský tým, hlavně z hlediska fyzioterapie to tu bylo na vysoké úrovni.

Baku bylo průlomové i v možností používat sociální sítě. Co vy na to?
Já to moc neocením, jsem na to malinko analfabet. Ale když jsme se třeba bavili o plavcích, je to neuvěřitelné – jsou mladí a používají sociální sítě na úplně primární komunikaci. Nevím, jestli je to vždycky dobré, ale budiž, z hlediska sportu je to super. Velkým způsobem zpropagují akci i náš tým. Vidíme, že v Česku to čte obrovské množství lidí.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Potlučená česká bikrosařka: Nejdřív mě srazily a pak přejely zezadu

Mohla myslet na medaili, ale místo toho skončila v kotrmelcích. Bikrosařka Romana Labounková nemohla na Evropských...

Třetí titul v řadě, to bychom už asi chtěli moc, řekl stříbrný Krpálek

Nakonec měl na krku medaile opravdu dvě - k té kulaté z Evropských her přibyla ještě obdélníková z mistrovství Evropy,...

Poznatky z Evropských her: Baku uspělo, projekt potřebuje víc hvězd

Evropa jako poslední kontinent dlouho čekala na „svou olympiádu“ - a teď už ji má. Tohle jsou poznatky z prvních...

V Baku byly slavnostně zakončeny premiérové Evropské hry

Šestnáct dnů trvající zápolení na premiérových Evropských hrách v Baku skončilo. Tečku udělalo slavnostní zakončení,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...