Odstartováno! Evropské hry začaly ve stylu olympiád, zpívala Lady Gaga

Lady Gaga zazpívala divákům a účastníkům slavnostního zahájení Evropských her v Baku píseň Imagine od Johna Lennona. | foto: Reuters

12 2015
Baku (Od našeho zpravodaje) - Premiérový ročník „kontinentální olympiády“ neboli Evropských her má za sebou slavnostní zahájení. Ázerbájdžánské Baku se předvedlo: dvouhodinovou show završilo vystoupení popové superstar Lady Gaga. Českým vlajkonošem byl triatlonista Tomáš Svoboda. „Přestalo foukat, vlajka přestala vlát a já nevěděl, co s tím,“ usmál se: „Ale jinak super!“

Pořadatelé Evropských her dychtivě očekávají, jak dopadne první ročník - a kdo uspořádá případné pokračování, neboť Nizozemsko se těch v roce 2019 vzdalo. V pátek večer ovšem v Baku vše vypadalo jako na zaběhlé sportovní akci.

Však také uměleckým ředitelem ceremoniálu byl Dimitris Papaioannou, jenž režíroval slavnostní zahájení olympiády v Aténách. „Byla to pro mě velká pocta i pořádná výzva,“ poděkoval Papaioannou - a vymyslel povedenou show.

Fotogalerie

Honosný Olympijský stadion pro 68 tisíc diváků, který bude v roce 2020 hostit i zápasy fotbalového Eura, si začal show užívat ještě za světla. Na plochu nastoupily dívky v širokánských sukních, jichž bylo celkem 856! A právě dvoumetrové sukně pak svým pohybem vytvářely pro kamery u střechy stadionu barevné obrazce, kterým upřímně aplaudovalo ázerbájdžánské publikum – začátek a konec jejich vystoupení orámoval hlasitý ohňostroj.

Celkově se vše neslo v duchu jednoho z hesel, jímž se země turisticky propaguje: „Evropa s nádechem Orientu“. V lóži seděl prezident země Ilhan Alijev, zazněla národní hymna a na stožár byla slavnostně vztyčená vlajka Ázerbájdžánu; přibývaly ohňostroje i další prvky pompézní show.

Ve 21.18 místního času (v Česku je o tři hodiny méně) pak dvojnásobný paralympijský vítěz v zápase Ilham Zakijev vstoupil na pódium s pochodní jako první náznak zapalování ohně her, k němuž se vše vrátilo za hodinu a půl v samém závěru.

Nechybělo ani tradiční defilé výprav, Češi přišli na řadu po Kypřanech (anglicky Cyprus). Vlajku za zvuků orientální hudby nesl triatlonista Tomáš Svoboda, dvojče olympijského šampiona v moderním pětiboji Davida, a jeho krajané radostně zdravili tribuny máváním českých vlajek. „Na takhle velkém stadionu a s tolika lidmi jsem už byl, ale jen v publiku,“ ocenil Svoboda výjimečnost okamžiku.

České sportovce vedl na plochu stadionu v Baku při slavnostním zahájení...

České sportovce vedl na plochu stadionu v Baku při slavnostním zahájení Evropských her coby vlajkonoš triatlonista Tomáš Svoboda.

Čeští sportovci nastupují na plochu stadionu v Baku, kde se odehrálo slavnostní...

Čeští sportovci nastupují na plochu stadionu v Baku, kde se odehrálo slavnostní zahájení Evropských her.

A žertoval: „Čekání bylo dlouhé, ale byla tam řada pěkných ženských. A taky další vlajkonoši, pokecal jsem s těmi z Dánska, Kypru nebo Estonska.“

Nejprve se zdálo, že vrcholem bude skandovaný potlesk celého stadionu pro reprezentanty domácího Ázerbájdžánu. Ale stalo se jím překvapení skrývané do poslední chvíle: vystoupení superstar Lady Gaga, jež zazpívala Lennonovu klasiku Imagine. Při legendární písni zhasla světla a v publiku zářily pouze připravené „svíčky“, čímž byl více než důstojný průběh ceremoniálu završen.

Na vše shlížel i šéf olympijského hnutí Thomas Bach, jehož agenturní snímky zachytily vedle ruského prezidenta Vladimira Putina.

Vlajka Evropských her, ázrebájdžánská metropole Baku je prvním místem, kde byla...

Vlajka Evropských her, ázrebájdžánská metropole Baku je prvním místem, kde byla vyvěšena.

Od sobotu se v Baku a okolí začne bojovat o medaile; rychlostní kanoisté budou například soutěžit v 300 kilometrů vzdáleném Mingačeviru. O víkendu bude v akci mimo jiné bikerka Tereza Huříková.

Nejčtenější

Další z rubriky

Koukal starší, trenér a otec: Ten největší boj má Petr už za sebou

Český badmintonista Petr Koukal (vlevo) hovoří s trenérem a svým otcem Petrem...

Baku (Od našeho zpravodaje) Dříve zažívali i dlouhé cesty plné mlčení, když autem odjížděli z nepovedených turnajů. „Spoustu...

Třetí titul v řadě, to bychom už asi chtěli moc, řekl stříbrný Krpálek

Český judista Lukáš Krpálek se stříbrnou medailí z Evropských her.

Baku (Od našeho zpravodaje) Nakonec měl na krku medaile opravdu dvě - k té kulaté z Evropských her přibyla ještě obdélníková z...

Judista Krpálek ve finále Evropských her podlehl a bere stříbro

Český judista Lukáš Krpálek (v bílém) a Nizozemec Henk Grol ve finálovém...

Až v posledním duelu Lukáš Krpálek na Evropských hrách v Baku prohrál a z Ázerbájdžánu si odveze...

Najdete na iDNES.cz