Mám stříbro, paráda! Ale Rio je pořád ještě hodně daleko, říká Fuksa

RADOST. Kanoista Martin Fuksa obsadil na Evropských hrách druhé místo v závodě na 1000 metrů a postaral se o zisk první medaile pro českou výpravu v Ázerbájdžánu. | foto: ČTK

15 2015
Mingačevir (Od našeho zpravodaje) - Několikrát slyšel, že se stal historicky prvním Čechem, který získal medaili z Evropských her. A Martinu Fuksovi, stříbrnému kanoistovi v závodě na 1 000 metrů, se to líbilo. „Když mi to takhle říkáte, je to ještě lepší. Až si za pár let na tenhle závod vzpomenu, vybavím si přesně tuhle větu,“ popsal po povedeném závodě v Ázerbájdžánu.

Jediným, před kým se 22letý silák Fuksa musel sklonit, byl německý šampion Sebastian Brendel, mimo jiné olympijský vítěz. „Závod byl super. Jsem hrozně rád, že jsem Sebastianovi stačil; je to můj největší konkurent, bohužel byl zase silnější ve finiši. Budu pokračovat dál a doufám, že to jednou vyjde a předjedu ho.“

Porážka od takové kapacity tolik nemrzí, ne?
On vládne, je to nejlepším kanoistou na světě. Vyhrál všechno, co se dalo – včetně téhle akce. Doufám, že už mu to bude stačit a snad už tak rychlý nebude.

V Mingačeviru jste jen potvrdil, že se s vámi musí počítat na každé velké akci. Cítil jste formu?
Nejdřív zase tak ne, ale už rozjížďka napověděla, že se mi jede docela dobře a doufal jsem, že i finále bude minimálně stejné. A bylo. I když jsem byl hodně nervózní, na výsledku se to vůbec nepodepsalo.

Oproti včerejšku nebylo takové vedro, podmínky se hodně změnily, že?
Přesně tak. Když jsem se byl ráno rozjíždět, foukal najednou vítr zleva – jelikož jsem pravák, bylo to pro mě dost nevýhodné a modlil jsem se, ať se to změní. Naštěstí jo, skoro nefoukalo. Jelo se mi dobře, na víc jsem neměl.

Evropské hry ON-LINE

Výpravě jste získal první medaili na Evropských hrách. Co prožíváte?
Pocit je to parádní. Jsem strašně rád, že budu mít na zdi zase jinou medaili než doteď. Je super, že mi pořád říkáte, že jsem první Čech, který ji na Evropských získal – až si za pár let na Ázerbájdžán vzpomenu, řeknu si přesně tuhle větu. Je z toho stříbro, paráda!

Kde medaile skončí?
Všechny si věším na stěnu v pokojíčku, určitě tam. První týden si ji nechávám pokaždé v chodbě na komodě, aby ji viděl každý, kdo přijde.

Chystáte se slavit?
Odpoledne jedu ještě rozjížďku a semifinále dvoustovky, takže na takové věci vůbec nemyslím. Jsem pořád ještě v závodní atmosféře a minimálně do úterka to tak zůstane.

Do olympiády v Riu chybí rok a šéf české výpravy Martin Doktor zopakoval, že jste jen potvrdil svou roli velké naděje pro hry, co vy na to?
V Riu konkurence určitě bude větší, přibudou minimálně tři borci ze světa. Já si tlak vůbec nepřipouštím. To, co dokázal Martin Doktor, je úplně neuvěřitelné, je těžké mu konkurovat. Jedu na své vlně a snažím se sbírat co největší úspěchy.

Máte už na olympijský karneval myšlenky?
Teď myslím jen na stupně vítězů Evropských her, kde dostanu stříbrnou medaili, na Rio vůbec. Vím, že pro vás už je dost blízko, ale pro nás naopak daleko, cesta je pořád dlouhá. A prvním bodem je letošní mistrovství světa, kde se budu muset kvalifikovat.

Medaile z Ázerbájdžánu zařídí další impulz, což?
Každý závod je pro mě povzbuzení a zvlášť když se získá medaile, nabije to člověka do dalších tréninků. Pak vím, že se asi připravujeme dobře, přináší to ovoce. Těším se na další tréninky i závody.

Nejčtenější

Sportovci ocenili Ledeckou. Získala cenu Gutha-Jarkovského za výkon roku

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká hrdě pózuje se zlatými medailemi.

Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za nejlepší výkon loňského roku podle sportovců získala dvojnásobná...

Další z rubriky

Evropské hry 2015, Baku

Závěrečný ohňostroj na slavnostním zakončení Evropských her v Baku.

Historicky první Evropské hry pořádalo od 12. do 28. června 2015 Baku v Ázerbájdžánu.

Když vítr zastaví střelu a na finty není čas. Aneb basketbal pod nebem

V Baku se hraje také basketbal 3x3. Český hráč Roman Zachrla napadá Marshalla...

Vypadají trochu jako kočovníci, kteří uprostřed města předvádějí svoje kejkle. Na improvizovaném...

Třetí titul v řadě, to bychom už asi chtěli moc, řekl stříbrný Krpálek

Český judista Lukáš Krpálek se stříbrnou medailí z Evropských her.

Baku (Od našeho zpravodaje) Nakonec měl na krku medaile opravdu dvě - k té kulaté z Evropských her přibyla ještě obdélníková z...

Adecco spol. s r.o.
SPECIALISTA NA ZPRACOVÁNÍ DAT JUNIOR

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz