Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Kdo je nejrychlejší žena světa? Kouč jí radil: Neboj se lidí. Nebuď tak vážná

  5:57
Tokio (Od našeho zpravodaje) - Byla to jedna z nejrychlejších ženských stovek historie - a skoro nikdo ji naživo neviděl. Videostěna na tokijském stadionu hlásala OLYMPIC RECORD. Jeho nová majitelka pózovala fotoreportérům s jamajskou vlajkou. Jenže tribuny byly opět prázdné, bez diváků.

Jamajská sprinterka Elaine Thompsonová-Herahová se raduje z úspěšné obhajoby olympijského zlata v běhu na 100 metrů. (31. července 2021) | foto: AP

10,61 - ukázala časomíra. Famózní čas. 

Jen Florance Griffithová-Joynerová zaběhla v Indianapolisu před 33 lety ženskou stovku ještě rychleji, ve světovém rekordu 10,49, tedy pokud bereme v potaz pouze výkony bez příliš silné podpory větru.

Tentokrát se hrdinka dne jmenuje Elaine Thompsonová-Herahová. Nejrychlejší z jamajského tria, které si podobně jako na hrách v Pekingu 2008 podmanilo kompletní stupně vítězů.

Přitom v Tokiu málem ani nebyla.

„Před měsícem a půl jsem si nemyslela, že na této olympiádě nastoupím. Ale věřila jsem v Boha a ten mě sem přivedl,“ říká 29letá žena.

Na jaře ji už opět trápilo zranění achilovky. Se sebezapřením startovala na jamajské kvalifikaci o Tokio, zdravá jen tak napůl, a na hry se odtud prosmýkla „až“ jako třetí Jamajčanka.

Jamajská sprinterka Elaine Thompsonová-Herahová si vychutnává triumf v...

Nespolupracující tělo, toť neustále se opakující problém její kariéry. 

Už sezonu 2018 předčasně ukončila kvůli zranění lýtka, s nímž laborovala i v dalším roce. Na mistrovství světa 2019 v katarském Dauhá skončila na stovce čtvrtá, ale ze semifinále dvoustovky musela kvůli velkým bolestem odstoupit. 

„Má zatuhlé svaly v těle, které ji tahají za šlachu,“ vysvětloval tehdy trenér Stephen Francis. 

Letos se pro změnu ozvala bolavá achilovka. „Copak to nikdy neskončí?“ hořekovala.

Přesto je nyní nejrychlejší ženou světa.

Aranžmá pro finálový běh ženské stovky bylo v sobotním večeru působivé, diváci nediváci. Celý stadion zhasl a potemněl, dokonce i obě obří videostěny, a silný proud světla ozařoval jen osmičku žen čekajících u bloků na startu.

Shelly-Ann Fraserová Pryceová, nejstarší z Jamajčanek, tu snila o unikátním zápisu do historie v podobě třetího titulu olympijské šampionky stovky po letech 2008 a 2012. Červenorůžovou barvu vlasů ze slavnostního zahájení her vyměnila pro tento účel za žlutooranžovou. 

Letos zaběhla impozantních 10,63, nový jamajský rekord. Co na tom, že už oslavila 34. narozeniny.

Byla v Tokiu největší favoritkou.

Ale Thompsonová, obhájkyně titulu z her v Riu, se nezadržitelně hnala za titulem. Za polovinou trati se začala Fraserové vzdalovat. Brzy nebylo pochyb. Slavila a z plna hrdla nadšeně křičela ještě dřív, než proťala cílovou fotobuňku.

„Nemohla jsem si pomoci. Jinak mohl být můj čas ještě lepší,“ usmála se.

Jamajčanka Elaine Thompsonová-Herahová (vpravo) se řítí za dalším olympijským...

EUFORIE. Elaine Thompsonová-Herahová (vpravo) se řítí za dalším olympijským zlatem v běhu na 100 metrů.

Fraserová-Pryceová se musela spokojit se stříbrem, za cílem zůstala stát s rukama v bok a s dočasným zklamáním vtištěným v obličeji.

Nejrychlejší ženské stovky

Historické tabulky

10.49 Griffithová-Joynerová 
(USA, Indianapolis 1988)

10,61 Griffithová-Joynerová
(USA, Indianapolis 1988)

10.61 Thompsonová-Herahová 
(Jam., Tokio 2021)

10.62 Griffithová-Joynerová 
(USA, Soul 1988)

10.63 Fraser Pryceová 
(Jam., Kingston 2021)

10.64 Jeterová
(USA, Šanghaj 2009)

10.65 Jonesová 
(USA, Johannesburg 1998)

10.67 Jeterová 
(USA, Soluň 2009)

10.70 Griffithová-Joynerová
(USA, Indianapolis 1998)

10.70 Jonesová
(USA, Sevilla 1999)

Thompsonová usedla na bobek a kroutila hlavou, zatímco Fraserová a bronz oslavující Shericka Jacksonová ji poplácaly po zádech, aby se neřeklo. Žádné objímání se nekonalo. Trenéři všem hodili jamajské vlajky, zapózovaly s nimi. Čestné kolo se nekonalo, nebudou přece mávat prázdným sedačkám.

Vítězku ještě organizátoři zavedli k tabuli s rozsvíceným nápisem Olympic record, kde už vartovali fotografové. Jedna póza, druhá, třetí - a můžete opustit plochu, ano?

Pět minut po závodě už Jamajčanky pochodovaly novinářskou mixzónou. Jako by tato stovka byla extrémně rychlá nejen na dráze, ale i při plnění pozávodních povinností.

„Nemyslela jsem dnes na konkrétní čas, ani na olympijský rekord,“ svěřovala se její šampionka. „Všechny rekordy se stejně jednou vymažou a překonají, i kdyby to mělo trvat pět nebo deset let. Šlo mi jedině o zlato.“

Co by vás mohlo o (staro)nové olympijské královně zajímat?

Bývala rebelem, na střední škole proto nesměla z disciplinárních důvodů rok závodit za školní tým. Nyní se v  Kingstonu na univerzitě věnuje oboru kulinářská studia, je vdaná za bývalého atleta, na Instagramu i Twitteru byste ji našli jako Fastelaine (Rychlou Elaine). 

V roce 2014 se kouč Francis údajně pokusil změnit její osobnost. „Řekl mi, abych se nebála lidí, byla méně vážná a více se usmívala. Asi ve mně viděl něco, co jsem já neviděla.“

Tehdy jí trenér zároveň oznámil: „Máš na mnohem rychlejší časy, než předvádíš. Jen musíš víc pracovat.“

Kdo ví, zda ji o tom už tehdy přesvědčil. Každopádně v Tokiu sděluje: „Věděla jsem, že bych mohla běžet stovku pod 10,7 už od sezony 2016.“

Nyní se to skutečně stalo. „A já ten pocit zatím úplně nevstřebala,“ říká. „Zeptejte se mě za měsíc, jaké to je.“

Jejím vzorem byl - jaké překvapení - Usain Bolt. V Paříži 2024 by mohla vyrovnat jeho famózní olympijský počin a na třech hrách po sobě ovládnout stovku i dvoustovku. „Není mi čtyřicet, ale teprve 29 let, takže mám před sebou ještě dost závodů. A vidíte? Stále se zlepšuji,“ připomněla.

Také proto přišel na tokijské tiskové konferenci na přetřes čas, jenž byl dlouho považován za zápis pro věčnost - světový ženský rekord 10,49 Griffithové-Joynerové.

„Pracuji na tom. Všechno je možné,“ reagovala Thomsonová.

Shally-Ann Fraserová-Pryceová na ni přitom hleděla zkoumavým pohledem starší kolegyně, která přemýšlí, zda se ta mladší jen vytahuje, nebo to myslí naprosto vážně.

Každopádně ženská stovka se v posledních letech ocitá v pozici mimořádně atraktivní disciplíny a nabízí stále rychlejší časy. Tentokrát jamajské trio zbytek světa dokonale vyšachovalo, čtvrtá Marie Jose Ta Louová z Pobřeží slonoviny se v čase 10,91 dívala medailistkám s uctivým odstupem na záda.

Jamajská sprinterka Elaine Thompsonová-Herahová se raduje z úspěšné obhajoby...

KRÁTKÁ OSLAVA ZLATA NA STADIONU... a pak honem zase pryč.

Ovšem je tu jedna sebevědomá (i velmi sebestředná) vyzyvatelka vyhlašující, že ty největší počiny na stovce jsou předurčeny pro ni. 

Ano, řeč je o té samé mladé dámě, která v červnu na začátku svého prvního výjezdu na evropské závody v kariéře dorazila na Zlatou tretru a prohlásila tam, že v Ostravě se jí vůbec, ale vůbec nelíbí.

Slečna Sha’Carri Richardsonová.

Dlouhé nehty, vlající vlasy, snaha o extravaganci a nebetyčné charisma. Dívka nové generace, pouhých 21 let mladá, letos zvládla stovku na Floridě za 10,72.

V Tokiu však není. Byla by, kdyby ji americká asociace nepotrestala měsíčním zákazem startu za pozitivní test na marihuanu. Tu si údajně vzala v reakci na smrt své biologické matky.

Jak by asi finálový závod vypadal, pokud by zaklekla do bloků? 

„Bez komentáře,“ reagovala na dotaz na téma Richardsonová zlatá Thompsonová-Herahová 

„Bez komentáře,“ zopakovala rovněž Fraserová-Pryceová.

„Nebudu mluvit o Sha’Carri,“ řekla i Blessing Okagbareová z Nigérie, ještě předtím, než sama musela před semifinálovými běhy opustit scénu kvůli pozitivnímu testu na růstové hormony při mimosoutěžní kontrole.

Jen americká sprinterka Teahna Danielsová, na sedmém místě jediná finalistka v dresu USA, se zatvářila přívětivěji. „Byla bych ráda, kdyby tu Sha’Carri byla, je to velký talent. Ale to víte, věci se stávají,“ pronesla.

Bez Richardsonové každopádně působilo jamajské galapředstavení ještě dominantněji. Dokonce na tiskové konferenci žertem padlo, že Jamajčankám by měli udělit zlaté medaile za štafetu 4x100 metrů předem, protože v ní příští týden stejně s nikým nemohou prohrát. 

Jamajská sprinterka Elaine Thompsonová-Herahová se raduje z úspěšné obhajoby...
Spokojená jamajská běžkyně Shelly-Ann Fraserová-Pryceová po olympijském...
Shelly-Ann Fraserová-Pryceová po olympijském semifinále stovky
Jamajská běžkyně Shelly-Ann Fraserová-Pryceová (vlevo) po olympijském...

„Nejdřív musíme předat kolík,“ zasmála se Fraserová-Pryceová.

Pro ženu mnoha barevných odstínů vlasů bude právě tato štafeta posledním olympijským závodem v životě.

„V Paříži 2024 už startovat nebudu. Příští rok na mistrovství světa v Eugene ukončím kariéru,“ řekla pevně a odhodlaně. 

„Víte, je mi 34 let a jsem opravdu vděčná, že mi bylo dopřáno startovat na čtyřech olympiádách a že jsem to mohla zažít i jako máma,“ rozhovořila se. „Vždycky jsem byla poctivý sportovec. Vždycky jsem chtěla vyhrávat. Mnohokrát se mi to povedlo. No a... dneska ne.“

V Tokiu jí tento záměr překazila o pět let mladší kolegyně. Nejsou kamarádky, spíš jen krajanky a konkurentky. Přesto nejrychlejší žena současnosti Thompsonová-Herahová říká: „Shelly-Ann kdysi nastavila laťku pro nás, další generaci. Až odejde ze sportu, zanechá po sobě stopu. Protože byla inspirací pro všechny.“

Autor:
  • Nejčtenější

Číňané se děsí olympijského střetu s NHL. Narychlo shánějí posily

Premium Jen si to představte. Na jedné straně nejzářivější hvězdy světa jako Connor McDavid, Sidney Crosby nebo Auston Matthews...

Skok do neznáma. Pokud Tokio bylo divné, hry v Pekingu budou ještě divnější

Premium Jsou to hry jako žádné jiné, říkalo se v létě v Tokiu. Totéž bude platit také pro zimní Peking 2022. Navíc patrně v...

Ujah dopoval, potvrdila kontrolní analýza. Britové asi přijdou o stříbro

Pozitivní dopingový test sprintera Chijinda Ujaha na olympiádě v Tokiu potvrdila analýza vzorku B. Mezinárodní...

Stříbrný medailista Petráček: Plavání je pro mě droga, hry v Tokiu jsem si užil

Od roku 2019 bydlí v Praze. Tam má lepší podmínky k trénování. I přesun z Českých Budějovic možná pomohl k tomu, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společně pro sdílenou budoucnost. Pořadatelé oznámili heslo her v Pekingu

Zimní olympijské hry v Pekingu se budou konat pod heslem „Společně pro sdílenou budoucnost“. Oficiální slogan her,...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Premium Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Dokonalost, nejkrásnější závod. Jak se nevyspalí oštěpaři vrátili do Prahy

Oštěpařští hrdinové z olympijských her přiletěli do Prahy. Se spánkovým deficitem, ale nabití výjimečnými zážitky....

Oštěp spasitel. Jak Veselý k Železnému přišel. A co zbrzdilo Vadlejcha

Premium Oštěpaři opět zachraňovali svými medailemi českou atletiku. Tak jako mnohokrát v minulosti. Ale tentokrát to bylo jiné....

Po fiasku na olympiádě žádá oštěpař Vetter standardizaci povrchů v sektorech

Oštěpař Johannes Vetter chce po nečekaném propadáku na olympijských hrách bojovat za to, aby rozběžiště v sektorech...

Soupeřům převrhl láhve, vzal si poslední. Byly kluzké, hájí se maratonec

Přiběhl k občerstvovací stanici, natáhl ruku po lahvích s vodou, které na něj a ostatní závodníky čekaly vyskládané na...

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...