Výškař Uchov přišel kvůli dopingu o olympijské zlato a nesmí závodit

Radost Ivana Uchova z olympijského titulu | foto: Reuters

1 2019
Ivan Uchov přišel kvůli zapojení do ruského dopingového programu o výškařské zlato z olympijského Londýna 2012 a má na čtyři roky zastavenou činnost. Rozhodl o tom mezinárodní sportovní arbitrážní soud CAS, který ze stejných důvodů potrestal i dalších 11 ruských atletů.

Mezi nimi je i výškařka Světlana Školinová, která vedle olympijského bronzu přišla také o titul mistryně světa z Moskvy 2013. Podobně jako Uchovovi jí totiž CAS vymazal všechny výsledky mezi 16. červencem 2012 a rokem 2015.

Světový titul arbitráž odebrala rovněž kladivářce Taťjaně Lysenkové. Dalšími potrestanými jsou například trojskokan Ljukman Adams a čtvrtkařka Taťjana Firovová, kteří jsou taktéž držiteli zlatých medailí z MS.

Dvaatřicetiletý Uchov byl světovou jedničkou letošní halové sezony, v lednu v Čeljabinsku skočil 231 cm. Podle ruských médií požádal o status neutrálního sportovce, aby mohl startovat na halovém ME v Glasgow. Nyní si však na další závody bude muset počkat až do února 2023. Po jeho diskvalifikaci z londýnských her zřejmě MOV vyhlásí olympijským vítězem původně druhého Američana Erika Kynarda.

Školinová dostala rovněž čtyřletý trest a Lysenková za druhé provinění osmiletý se zpětnou platností, takže jí vyprší v roce 2024. Zlato z MS místo nich obdrží americká výškařka Brigetta Barrettová a polská kladivářka Anita Wlodarczyková.

CAS rozhodl na základě zprávy vyšetřovatele Mezinárodní antidopingové agentury WADA Richarda McLarena o systematickém dopingu v ruském sportu. Podle verdiktu užívali potrestaní atleti před OH 2012 a MS 2013 anabolické steroidy. Celý ruský atletický svaz je suspendován už od podzimu 2015.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Výškař Uchov přišel kvůli dopingu o olympijské zlato a nesmí závodit

ZLATÝ SKOKAN. Ivan Uchov z Ruska jásá po olympijském triumfu ve skoku do výšky.

Ivan Uchov přišel kvůli zapojení do ruského dopingového programu o výškařské zlato z olympijského...

Půlkař Holuša odlétá do Londýna. Už nejsem vystresovaný, tvrdí

OSLAVA S VLAJKOU. Mílař Jakub Holuša si z halového MS v Istanbulu odveze druhé...

Stříbro z halového mistrovství světa řadí Jakuba Holušu v očích fanoušků mezi medailové naděje. On...

Zlatá oštěpařka spěchala na noční oslavu, která trvala čtvrt hodiny

ŠŤASTNÁ BÁRA. Barbora Špotáková se směje po dalším povedeném představení v

VIDEO Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) Šestnáct zlatých olympijských medailí by dali dohromady hosté, kteří se v noci sešli v Českém domě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz