Zlato zatím nevrátila. Prý už ho poslala do Ruska

25 2004
Atény - Pozitivní test na zakázané anabolické steroidy připravil koulařku Irinu Koržaněnkovou o zlatou medaili z olympijských her. Ruská sportovkyně však dosud cenný kov nevrátila. "Medaili po svém bratrovi poslala do Ruska," řekl novinářům šéf ruského týmu Anatolij Kolesov.

Další funkcionář v rozhovoru pro agenturu Reuters toto vysvětlení nepřijal. "Dostaneme od ní medaili zpátky. Je to hodně ošklivý příběh," rozčiloval se.
Koržaněnková však tvrdí, že se svého zlata jen tak nevzdá. "Získala jsem zlato a jsem olympijskou vítězkou. Jsem si absolutně jistá, že jsem neužívala žádný doping," citovala její vyjádření pro deník Izvestija agentura SID.

Norský vzpěrač zablokoval pódium
Jeden z nejtěžších účastníků her, norský vzpěrač Stian Grimseth, nadělal funkcionářům svým zraněním pořádné starosti. Nejen proto, že už nemohl dál závodit, ale také tím, že na dlouhou dobu zablokoval vzpěračské pódium. Nakonec
bylo potřeba deset párů rukou, aby takřka stošedesátikilového obra odnesly a soutěž mohla pokračovat.
Ošetřovatelům se sice norského 'Goliáše' podařilo dostat na nosítka, ale to byl jen poloviční úspěch - neměli totiž síly na to, aby ho uzvedli.  Nakonec museli povolat další pomocníky a společnými silami Grimsetha na nosítkách spíše odtlačili do zákulisí jako porouchané auto.

Potrestaný maďarský diskař Fazekas se odvolá k arbitráži 
Maďarský diskař Róbert Fazekas bude požadovat navrácení zlaté olympijské medaile. Mluvčí maďarské výpravy dnes v Aténách oznámil, že původní vítěz soutěže se odvolá k mezinárodní arbitrážnímu soudu. O titul přišel devětadvacetiletý mistr Evropy kvůli porušení dopingových pravidel při kontrole po svém pondělním triumfu.

Naprostá většina návštěvníků je spokojena s bezpečností her
Návštěvníci aténské olympiády jsou většinou spokojeni s tím, jak se pořadatelům podařilo zajistit bezpečnost her. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění,
který byl proveden na reprezentativním vzorku 1025 řeckých i zahraničních návštěvníků olympijských her.
Podle těchto výsledků vyjádřilo spokojenost se zajištěním bezpečnosti 97,3 procenta dotázaných. Velkou spokojenost (95 procent) vyjádřili účastníci ankety také s prací profesionálních s dobrovolných pořadatelů. Podle 81,8 procenta dotázaných je
pozitivním důsledkem pořádáním her v Aténách zlepšení veřejné dopravy.

V Aténách se bude demonstrovat proti Powellově návštěvě olympiády 
V Aténách se má v pátek uskutečnit demonstrace proti příjezdu amerického ministra zahraničí Colina Powella do dějiště olympiády. Hlavním bodem programu šéfa americké diplomacie má být účast na závěrečném ceremoniálu her.
Powellova třídenní návštěva, plánovaná od soboty do pondělí, a účast na slavnostním zakončení her je "velkou provokací" vůči Řecku, tvrdí levicová organizace s názvem Zastavte válku, která svolala demonstraci.

Výroba medailí se aténským pořadatelům prodražila 
Ve srovnání s celkovými náklady na uspořádání letní olympiády v Aténách je to sice jen kapka v moři, ale i tak představuje zdražení drahých kovů v posledních letech výrazné zvýšení nákladů pořadatelů na výrobu olympijských medailí. Jak upozorňuje agentura Reuters, výrobní cena medailí se oproti hrám v Sydney zvýšila zhruba o 40 procent.
Celkové náklady na uspořádání her jsou odhadovány na 8,6 miliardy dolarů (asi 250 miliard korun). Náklady na pořízení drahých kovů k výrobě olympijských medailí, kterých bylo potřeba zhruba 3000, činí asi 400.000 dolarů (přes deset milionů korun).

Olympijský vítěz Massu zapomněl zlaté medaile na pokoji 
Duchem někde úplně jinde zřejmě musel být chilský tenista Nicolas Massu, který se na olympijských hrách v Aténách nesmazatelně zapsal do historie, když vyhrál zlaté
medaile ve dvouhře i ve čtyřhře. Krátce po životním singlu z Atén odjel a své medaile zapomněl na pokoji.
Našel je Rodrígo Banados, trenér chilských plavců, který s Nicolasem sdílel pokoj v olympijské vesnici. "Okamžitě jsem mu volal, abych předešel hrůzám, které tato neuvěřitelná situace mohla vyvolat," řekl Banados listu Las Ultimas Notícias.  

Autoři: ,

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz