Zlatá dovolená vyšla, slavil Šebrle

26 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Oslava aténského triumfu Romana Šebrleho začala v Českém olympijském domě se skoro hodinovým zpožděním. Zlatý desetibojař se zdržel cestou ze slavnostního ceremoniálu, kde převzal zlatou medaili. V aténské čtvrti Mikrolimano ho uvítal bouřlivý potlesk. Pak se gratulovalo, zněla hymna a přišly i poklony.

Čekání si zaplněná budova jachtového klubu, který si česká mise pronajala, krátila sledováním fotbalového utkání předkola Ligy mistrů. A sotva se Sparta Praha proti maďarskému Ferencvárosi ujala v prodloužení vedení 2:0, ozvala se bouře nadšení a potlesku znovu. Konečně dorazil Roman Šebrle!

Ihned po příjezdu na oslavu, jejíž začátek byl naplánován hodinu před řeckou půlnocí, se desetibojař odebral do studia České televize, kde ho vyzpovídal Jaromír Bosák. Pak už zbývalo jen vyšlapat několik schodů do třetího patra, kde ve hlavní společenské místnosti na olympijského vítěze všichni čekali.

Po aplausu se slova ujal moderátor Štěpán Škorpil. "Kde máš medaili?" bafl na Šebrleho. Ten sáhl do pravé kapsy svých šortek a vytáhl nejcennější olympijskou trofej. Chvíli s medailí zapózoval, pak si ji pověsil na krk a vydal se k nachystaným židlím před sponzorskou tabulí.

Vedle něj kromě Škorpila zasedli předseda ČOV Milan Jirásek, šéf olympijské mise František Dvořák, trenér Dalibor Kupka a předseda atletického svazu Karel Pilný. Šebrle oděný v reprezentačním červenomodrobílém sportovním tričku s nápisem Czech Republic zaujal místo uprostřed.

Po úvodním přivítání se začalo s oficiálními gratulacemi. První přišla na řadu česká velvyslankyně v Řecku, která desetibojaři odevzdala drobný dárek a čestné uznání. Pak Škorpil přečetl dopisy českých politiků.

"Váš výkon byl impozantní," vzkázal prezident Václav Klaus, který také připomněl, že Šebrle překonal dvacet let starý olympijský rekord. S písemnou gratulací přispěchala i ministryně školství a tělovýchovy Petra Buzková. V Aténách byla na počátku olympiády, stejně jako Klaus.

Šebrlemu však poslali do Českého domu blahopřání mnozí další, mimo jiné i ředitelé základní školy a gymnázia v Rychnově nad Kněžnou, kde studoval. Desetibojaři, který sportuje coby voják, poslal gratulaci i novopečený ministr obrany Karel Kühnl. "Teď by mě měli povýšit na podplukovníka," vtipkoval olympijský vítěz.

V následné části večera rychle shrnul, jak závod v Aténách prožíval. Na dotaz, jak to, že se zlepšuje v silových disciplínách a v běžeckých ztrácí, odvětil: "Na zrychlení pracujeme s trenérem už tři roky, ale já mu to furt při závodech kazím," usmíval se letos třicetiletý atlet, který nevyloučil, že by se mohl zapsat mezi desetibojařské legendy, pokud získá medaili za čtyři roky v Pekingu. "Budu na vrcholu sil. Už se tam těším."

To už se slova ujal šéf českého atletického svazu Karel Pilný, který celý desetibojařský závod a následné oslavy velmi prožíval. "Všichni máme šílenou radost, takovou, že se můžeme zbláznit," řekl Šebrlemu.

Pak ho vyzkoušel, kolikátá že to je zlatá atletická olympijská medaile. "Osmá," napočítal správně světový rekordman. Takových olympijských vítězů má Česko jen pět. "Dovol, abych se ti poklonil," řekl na závěr Pilný a učinil tak.

Štěpán Škorpil si pak v publiku všiml Šebrleho manželky Evy a pozval ji do popředí. "Poprvé jsem poznala, co to je opravdu desetiboj," zavzpomínala, jak prožívala olympijský závod na tribuně. "Byla jsem tak nervozní, že jsem ani nevnímala, jaké je vedro."

Roman Šebrle prozradil, že jeho paní byla hodně zvědavá na olivov věnec pro olympijské medailisty. "Tak jsem jí ho po ceremoniálu nasadil, a když jsem vyšli ze dveří, každý chtěl podpis po ní místo po mě," smál se "Šéba".

Po stručných proslovech Dvořáka a Jiráska, který zopakoval, že atletika úspěšně dohání gymnastiku v počtu získaných medailí. "Řekl jsem před olympiádou, že do Atén jedu na dovolenou, která bude doufám zlatá. Naštěstí byla," reagoval Šebrle. Po hymně a podpisech na tabuli cti a do kroniky olympijského domu se pak zájemcům o autogram podepisoval na připravené štosy fotografií.

Byly dvě hodiny ráno. Zaplněný Český olympijský dům stále hlaholil a užíval si vítěze. "Nohy mě pořád bolí. Odhaduji, že to poleví tak za týden," říkal po závodě "Šéba", který si na oficiální oslavy moc nepotrpí. V Mikrolimanu byl přesto trpělivý. Věděl, že ho čekají dva dny odpočinku s manželkou v soukromí devadesát kilometrů od Atén mimo celý olympijský shon.

Nejčtenější

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Najdete na iDNES.cz