Žije u moře, doma je na pískovně

6 2004
Neratovice - Nemá tu oblíbenou hospůdku, ani moc kamarádů. "Nemám na ně čas, přátele najdu po celém světě," říká. "A zapařit jsem chodila do sklípku v jachťáku." Většinu roku tráví Lenka Šmídová v Aucklandu nebo na Floridě, s výhledem na širé mořské pláně. Přesto je doma v Neratovicích, ošklivém průmyslovém městě kousek nad Prahou.

Otevřít vám přijde v přízemním řadovém domku, v hezčí, vilové části. Pod nohama se jí motá knírač.  "No, moc mě neposlouchá," usměje se. Na tuhle paničku Bobík zkrátka není zvyklý.

Uvaří vám zelený čaj a vypráví o lodích a lidech. V předsíni stojí opřený stěžeň, v obýváku na polici velký model plachetnice. Pod plachtami tráví život celá rodina.

Mamince říkali v klubu Bobina, jejím dcerám Pavle a Lence pak Malé Bobiny. Všechny vyrostly na rovné vodě tišické pískovny. Starší Pavla prý bývala lepší.

Lenka po ní dědila vybavení. Pavla už má rodinu, ale vrátila se. „Letos na Nových Mlýnech jela po první bójce ještě přede mnou,“ pochválí ji mladší sestra-profesionálka.

Její olympijská loď pro Atény nese na boku nápis Flying Bobina. "Čeština a mezinárodní jachtařský termín," vysvětluje. Jméno je kosmopolitní. Stejně jako kapitánka.

Na Novém Zélandu, zemi mořských vlků, navrhuje plachetnice. V Česku skladuje lodě a materiál v nevzhledné plechové garáži vedle chemičky. V ulici s příznačným názvem - Jedová.

"Mívali jsme pěknou loděnici, ale sebrala nám ji voda. Aspoň že nám dali tenhle hangár," řekne a začne "úřadovat" šroubovákem u přívěsu k autu. "Sakra, někdo si tu půjčil moje věci," zahudruje.

"Číst se snažím anglicky, je to dřina," pokývne hlavou. Ale na Sardinii na mistrovství světa si večer pouštěla cédéčka s Cimrmany. A české Samotáře tam viděla na DVD čtyřikrát.

Kde jednou zahodí kotvu? "Neřeším to," zavrtí hlavou. "Jachting znamená být u moře. Ale taky můžu učit dětičky někde v Praze..."

Autoři:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz