Železný začne soutěž čtvrteční kvalifikací

25 2004
Atény - Hlavní událostí čtvrtečního olympijského programu je z hlediska českého fanouška kvalifikace oštěpařů. V ní nastoupí český reprezentant Jan Železný, který tak začne boj o čtvrté olympijské zlato. Svůj závod mají na pořadu triatlonisté a začíná i klání moderních pětibojařů. V obou závodech usilují o medaile i čeští reprezentanti.

Postup do sobotního finále zajistí Železnému výkon za hranici 81 metrů. Na první pohled žádný problém, Železný už letos hodil o pět metrů dál, ale už se mu stalo, že z kvalifikace nepostoupil.

Český atlet však bude netrpělivě čekat ještě na jeden výsledek. Ve čtvrtek totiž budou vyhlášeny výsledky voleb sportovců do Mezinárodního olympijského výboru a on je mezi kandidáty. 

Večer mu na stadionu bude sekundovat druhý český oštěpař Miroslav Guzdek, kvalifikace čeká i výškařky Hlavoňovou a Strakovou.

Pro Řeky měl být čtvrtek jedním z vrcholů her. Kostas Kenteris měl ve finále dvoustovky obhajovat zlato ze Sydney. Jenže miláček hostitelské země se vyhnul dopingové kontrole a byl z her vyloučen.

Osmnáctiletý Jamajčan Usain Bolt, majitel nejrychlejšího letošního času, se nevypořádal se svalovými problémy a vypadl už v rozběhu.

A tak se otvírá cesta ke zlatu znovu pro Američany. Gatlin už jedno má ze stovky, Crawfordovi v ní unikla medaile o dvě setiny. Také ve finále dálky se chystají americké oslavy; mistr světa v hale i venku Dwight Phillips má letos na kontě 860 centimetrů, tak daleko nikdo neskočil už čtyři roky.

Dočkají se i fanoušci americké atletky Marion Jonesové, která se poprvé na hrách představí v kvalifikaci dálkařek. Ještě před pár měsíci majitelka pěti medailí ze Sydney věřila, že bude největší hvězdou olympiády a že překoná americké legendy Jesseho Owense a Carla Lewise.

Na domácí kvalifikaci si však vybojovala účast jen v dálce a možná ve štafetách, ale hlavně čelí nejrůznějším podezřením z dopingu v souvislosti se skandálem americké laboratoře BALCO.

Zatímco v Sydney byla středem pozornosti a nejčastější postavou tiskových konferencí, teď se schovává a striktně odmítá jakoukoli publicitu. Její vyhlídky v dálce je těžké odhadnout. S novým kanadským trenérem zapracovala na technice, ale kdo ví, zda to bude stačit na Rusku Taťjanu Lebeděvovou, která si chce spravit chuť po selhání v trojskoku.

Po ženách vyrazí plnit tři rozmanité úkoly v centru Atén i triatlonisté a na startovní čáře budou dva Češi. Jan Řehula, který získal v Sydney bronz, se na hry nekvalifikoval a bude závod sledovat jen v roli televizního komentátora, ale Martin Krňávek i Filip Ospalý věří, že ho mohou napodobit.

Oba byli už v Sydney, ale moc rádi na to nevzpomínají. První doběhl třináctý, druhý pro zdravotní problémy vzdal. Za největší favority jsou považováni Španěl Raňa, Australan Robertson a obhájce zlata Kanaďan Whitfield.

Maraton pěti disciplín absolvují moderní pětibojaři, mezi nimi i česká dvojice Michal Michalík a Libor Capalini. Oba už si přivezli medaile z mistrovství světa, ale oba také dobře vědí, jak zrádná dokáže být kombinace střelby, šermu, plavání, jízdy na koni a běhu.

Kanoista Martin Doktor po středečním úspěchu v semifinále kilometrové trati se pokusí o postup i na pětistovce a stejný cíl má i Michaela Strnadová.

Olympijskou atmosféru na vlastní kůži okusí i nejmladší členka výpravy, šestnáctiletá moderní gymnastka Dominika Červenková.

Mezi čtyřiadvaceti startujícími jsou největšími favoritkami Rusky Alina Kabajevová, Irina Čačinová a Ukrajinka Anna Bessonovová.

Gymnastky ve čtvrtek čeká cvičení s kužely a se stuhou, v pátek se představí s míčem a obručí. Do finále postoupí desítka nejlepších.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz