Železný se na sudí zlobil i za Nováka

17 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Rozčílený odcházel z aténských tenisových kurtů oštěpař Jan Železný. Trojnásobný olympijský vítěz byl podpořit svého krajana Jiřího Nováka, ale viděl prohrané utkání, jež podle jeho soudu poškodili rozhodčí. "Jirku totálně sestřelili," zlobil se kandidát do Mezinárodního olympijského výboru. Sám tenista však o obhajobu nestál: "Jeden balonek určitě nerozhodl zápas," tvrdil.

Návštěva tenisového utkání Nováka s Rusem Južným byla prvním bodem atletova aténského programu. Do olympijské metropole dorazil dnes brzy ráno a po krátkém spánku zamířil na kurty.

"Teď jsem tak vynervovaný, že bych potřeboval vyrazit ještě na nějakou jinou soutěž, která by mě povzbudila," svěřoval se Jan Železný.

Vztek v něm probudil sporný míček ze závěru prvního setu. Za stavu 4:4 usiloval Novák o průlom Rusova podání. Vedl 15:0 a soupeř poslal míč k lajně. Zdálo se, že míč dopadl mimo hřiště, a tak to ohlásil i čárový rozhodčí. Jenže hlavní sudí nečekaně verdikt obrátil.

"Byl absolutně jasný aut," tvrdí Železný. "To nebyla jen chyba, jsem přesvědčen, že to byla úmyslná chyba."

Novák také hned protestoval, ale pak rychle se otočil a snažil se koncentrovat na hru.

Podle toho, jak se mu dál vedlo, to však vypadá, že křivdu z mysli tak úplně nevyhnal: ztratil šest míčků v řadě, Južnyj úspěšně dotáhl svoji sérii na podání a při Novákově servisu si připravil výhodu tří setbolů.

Český tenista znovu bodoval až za stavu 0:40, ale odvrátil jen dva setboly a kapituloval.

"Je to jen shoda okolností," tvrdí Novák. "Servíroval jsem proti sluníčku, trochu po větru a udělal jsem dvě školácké chyby, které určitě nesouvisely se sporným momentem."

Křivdu přijal tenista mnohem klidněji, než Železný. "Jsem na takové výroky zvyklý. Nedá se s tím nic dělat, rozhodčí to už zpátky stejně nevezme."

"Já to prožívám extrémně," přiznal se atletický šampion. "Kdybych měl takové rozhodčí na stadionu, nechoval bych se tak slušně jako Jirka. Mě takové věci dokáží totálně deprimovat a naštvat. Za tohoto stavu to znamenalo zlom a zvrat v utkání. A to se nedělá."

Novák je z kočovného tenisového života otrlejší, a prohru přijal klidně. "Jsem zvyklý prohrávat, na turnajích prohrávám zápasy týden co týden," pronesl smířlivě. "A nechtěl bych řešit jeden balonek, protože tenhle moment určitě nerozhodl o celém zápasu. Možná, že bych set vyhrál, ale potom bych třeba prohrál druhý a třetí. Dneska si Južnyj uhrál, byl lepší a o to jde," ukončil debatu nad sporným okamžikem.

Nejčtenější

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz