Železný odletěl za fyzioterapeutem

16 2004
Praha - "Díval jsem se na televizi a tak strašně se mi to líbilo, že jsem se rozhodl odjet tam dříve," žertoval před odletem na své páté olympijské hry v pondělí večer na pražském letišti v Ruzyni oštěpař Jan Železný. Ve skutečnosti však odletěl do Atén zejména kvůli fyzioterapeutovi Pavlu Kolářovi.

Ten by mu měl pomoct zbavit se problémů s úponem Achilovy šlachy na levé noze, které trojnásobného olympijského šampiona trápí v posledních dnech.

"Pavel Kolář je jeden z nejlepších odborníků, jaké jsem poznal. Sice neumí dělat zázraky, ale dokáže dát věci dohromady," řekl Železný o uznávaném fyzioterapeutovi a svém dobrém příteli.

Problémy s úponem Achillovy šlachy na levé noze začali být "hlasitější" minulý týden po tréninku házení. "Asi jsem to ve středu přehnal. Mlátil jsem do toho, chtěl jsem hodit stále delší hod a asi jsem si to namohl," přiznal osmatřicetiletý světový rekordman. "Proto jsem chtěl odjet do Atén dřív a tam si to dát aktivně do pořádku."

Poslední trénink házení tak absolvoval uplynulou středu v Kladně. A ne špatně. "Házel jsem kolem 85 metrů, ale říkal jsem si, že kdyby to bylo 88 nebo 89, bylo by to lepší," vysvětloval trojnásobný mistr světa.

Jak se tejpuje kotník?

Výkon kolem 88 metrů přitom letos na závodech nedosáhl. Na letošním největším domácím mítinku Zlaté tretře v Ostravě byl druhý za Rusem Alexandrem Ivanovem.

Předtím skončil trojnásobný mistr světa v pouštní bouři v katarském Dauhá čtvrtý (77,46 m). Kromě těchto závodů už Železný žádný jiný start před odletem do Atén neabsolvoval a výkonem 86,12 m z Ostravy se řadí v letošních světových tabulkách na sedmé místo.

V pondělí už házel pouze lehce. "Ono to ani nebylo házení, spíš jsem testoval tejp," přiznal. S podobnými problémy se potýkal před lety, takže v uplynulých dnech musel lovit v paměti, jak správně zatejpovat kotník. "NO, udělal jsem si při tom na něm strup," přiznal se smíchem Železný.

Před startem v kvalifikaci, které jej v Aténách čeká 26. srpna, už bude nejlepší oštěpař v dějinách jen lehce trénovat. "Vždyť teď mám natrénováno snad i na další sezonu," pochvaloval si.

Hlinka? To je něco jiného...

V Aténách jej čeká obhajoba zlata. Ze Soulu 1988 má stříbrnou medaili, zápolení v Barceloně 1992, Atlantě 1996 a v Sydney 2000 vyhrál. Finále oštěpařské soutěže je naplánováno na 28. srpna. "Mám na to, abych vyhrál," řekl Železný nedávno.

Důležité bude, aby si dal do pořádku bolavý úpon. U fyzioterapeuta Koláře se přitom bude střídat s atletickými kolegy - Tomáš Dvořák laboruje s achilovkou, výškaře Jaroslava Bábu pobolívá koleno, jeho parťák ze sektoru Tomáš Janků překonal nedávno pneumotorax pravé plíce.

"No jo, mrzáci jedu na olympiádu," žertoval dobře naladěný oštěpař. "Ale to je ve sportu normální," krčil rameny. "Problémy přicházejí, někdy je to víc psychické. Je to dané tím, že lidé berou olympijské hry jinak než jiné závody," vysvětloval. Pro něj samotného je pozitivní, že jej už netrápí záda.

"Navíc když jsem viděl, co se stalo Ivanu Hlinkovi, strašně mě to zasáhlo. To je něco úplně jiného," říkal smutně Jan Železný. "Když se mi to nepovede, tak se to prostě nepovede, ale tohle... To si pak člověk uvědomí jak je krásné žít a jet třeba na olympiádu," dodal čtyřnásobný olympijský medailista Jan Železný.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz