Železný nechce zklamat sám sebe

18 2004
Praha - Kvůli problémům s úponem Achillovy šlachy odletěl oštěpař Jan Železný do Atén o dva dny dříve, než plánoval. "Zklamat můžu hlavně sám sebe. Vadilo by mi spíš, kdybych v závodě nehodil výkon, na jaký budu mít," řekl o svém závodě trojnásobný olympijský vítěz ve on-line rozhovoru se čtenáři idnes.cz.

Odpovědi Jan Železného ZDE

Většina zvědavých dotazů směřovala ke zdravotnímu stavu světového rekordmana. V posledních dnech jej zlobí úpon Achillovy paty na levé noze. Prý to před odletem přehnal na tréninku v Kladně. Výkony kolem 85 metrů jej neuspokojovali, chtěl víc...

A když se ozval úpon, odletěl Železný do Atén, kde u české olympijské výpravy působí fyzioterapeut Pavel Kolář. "Achilovka zatím stále bolí, ale věřím, že se to bude lepšit. A když ne, tak zažaluju docenta Koláře," žertoval Železný v on-line rozhovoru.

V olympijské vesnici se mu líbí, zarazil jej však malý zájem diváků o olympijské soutěže. Navzdory tomu však Jan Železný už nervozitu cítí, ačkoli jej soutěž za osm dnů. Kvalifikace oštěpařské soutěže je naplánována na 26. srpna, finále se uskuteční o dva dny později. "Myslím, že nervózní jsou všichni, co jsou tady. Všichni jsou připraveni a medailí je málo," říkal.

Radši má protažené obličeje soupeřů

V letošních světových tabulkách figuruje na sedmém místě výkonem 86,12 m z mítinku IAAF Super Grand Prix v Ostravě. Ale ambice má v Aténách nejvyšší. "Snažím se věřit, že uspěju, ale sport je někdy vrtkavý," připomněl český oštěpař. "Zklamat můžu hlavně sám sebe. Vadilo by mi, kdybych nehodil takový výkon, na jaký v závodě budu mít," přiznal.

Před odletem do Atén si přál šokovat soupeře už v kvalifikaci. Nejlépe dlouhým prvním hodem. "Samozřejmě mám raději jejich protažené obličeje než ten svůj, když někdo hodí dál," smál se.

Jeho světový rekord má hodnotu 98,48 m, přes stometrovou hranici se český oštěpař nikdy nedostal. "Největší šanci jsem měl asi v roce 1996, kdy jsem hodil světový rekord," připomněl.

Olympijské hry v Aténách už jsou jeho páté a kromě boje o nejcennější kovy usiluje o zvolení do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Pokud by uspěl, bude si prý muset zlepšit angličtinu, ve které také v průběhu on-line rozhovoru odpovídal.

"Nebál se ani bafuňářské funkce, ale spíš bafuňářů, kteří se nedokáží vcítit do pocitů sportovce, který je nejdůležitější ve sportu," dodal na otázku o své budoucnosti po skončení oštěpařské kariéry.

Jan Železný.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz