Závod jako všechny jiné. Ale budu reprezentovat

11 2004
Praha - Na třetí olympijské hry se chystá Ján Svorada. Český cyklista před osmi lety v Atlantě dojel třicátý, v roce 2000 v Sydney závod nedokončil. A co letos v Aténách? "Pro mě by bylo pěkné, kdybych se dostal do desátého místa," řekl před úterním odletem do dějiště her. V sobotu ho čeká start silničního závodu jednotlivců a hned po něm vyrazí zpět do České republiky.

"Když já jsem doma tak rád," řekl s úsměvem jezdec italské stáje Lampre před odletem v rozhovoru s ČTK. Vzápětí ale zvážněl.

"Olympiádou pro mě sezona nekončí a doma se na její zbytek připravím určitě lépe než v olympijské vesnici. A navíc jsem skoro celý rok od rodiny, tak využívám každou chvilku, abych s ní strávil nějaký čas," vysvětloval rodák z Trenčína.

Chystá se na svoji třetí olympiádu: před osmi lety v Atlantě dojel třicátý, v roce 2000 v Sydney závod nedokončil. V sezonní smršti závodů tomu olympijskému větší význam nepřikládá.

Jen kvůli reprezentaci země pro něj je "něčím zvláštním". "Ten závod je v podstatě stejný jako všechny jiné. S tím rozdílem, že tady pojedu v jiném dresu. A to pro mě přece jenom stále má kouzlo," přemýšlel Svorada.

Vyhlášený spurtér, který mezi profesionály získal už 73 etapových prvenství, by ale v sobotním klání mohl být tajným trumfem českého týmu. Pokud by olympijský závod dospěl do finiše, Svorada by patřil mezi kandidáty na přední umístění.

"Ale vždyť já žádný superfavorit nejsem, nedělám si iluze. Pro mě by bylo pěkné, kdybych se dostal do desátého místa," uvažoval cyklista nad svými šancemi. "Stejně by mi život nezměnil ani žádný pronikavý úspěch. Nejsem už žádný mladík, jsem na konci kariéry," pravil vyrovnaně jezdec, jemuž bude na konci srpna šestatřicet let.

Za lídra týmu se Svorada nepovažuje. Český kvartet složený ze Svorady, Sosenky, Andrleho a Hrazdíry prý týmovou režii stanoví až v průběhu závodu.

"Ve spurtu bych z českých kluků měl největší šance, ale jestli se závod třeba v průběhu roztrhá, tak mají šanci třeba i Sosenka s Andrlem," řekl úřadující král české cyklistiky. "Důležité bude, abychom spolupracovali a věděli o sobě. Jestli udělá výsledek jeden nebo druhý, na tom nezáleží," mávl rukou.
 
Svorada se olympijským závodem nijak nestresuje, i když pro něj je jedním z vrcholů sezony.

"Připravoval jsem se na něj a myslím, že i kondice je dobrá," věřil muž, který olympijskou formu ladil naposledy při etapovém závodu Kolem Portugalska. Z
něj ale před týdnem při náročné horské etapě odstoupil. Nechtěl zbytečně plýtvat silami.

"I tak to byla dobrá příprava. Hlavně jsem si vyzkoušel, v jakých podmínkách se pojede závod v Aténách," vzpomínal na portugalská parna Svorada, který by v září měl odkroutit v barvách Lampre i španělskou Vueltu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz