Z tria výškařů se loučil jen Janků

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Dvojnásobné zastoupení bude mít česká atletika v nedělním olympijském finále výškařů. Svatoslav Ton i Jaroslav Bába si dokázali poradit kvalifikačním limitem 228 cm, Tomášovi Janků 220 cm nestačilo. "Neumím skákat," smutnil Janků po kvalifikaci.

"Potvrdila se má teorie, že neumím skákat. Mám prostě jen někdy kliku," vyrukoval se zajímavou myšlenkou devětadvacetiletý výškař, jehož osobní rekord má hodnotu 232 cm. "Fyzicky jsem na tom byl dobře, ale technicky to je hotová katastrofa. Prostě skáču hop a nebo trop," čílil se.

Mezi řádky naznačil, že bude možná hodně přemýšlet, zda pokračovat v aktivní kariéře. "Musím si spoustu věcí promyslet. Zda má vůbec cenu něco se ještě učit. Vždyť já víc závodů pokazím než zvládnu," kroutil hlavou atlet, který se krátce před olympiádou potýkal s plicním pneumoraxem. "Ale to dnes nehrálo roli, fyzicky jsem byl v pohodě," zdůraznil.

Zbývající dva výškaři byli o poznání spokojenější. Svatoslav Ton si poradil s 228 centimetry hned na první pokus. "Byl to dost specifický závod. V rozeskakování jsem najednou ucítil pichlavou bolest v chodidle," svěřoval se.

"Myslel jsem si, že mám špatně nandanou ponožku nebo že jsem si šlápl na rýsováček. Ale ukázalo se, že jsem si natáhl šlachu v chodidle. Začátek kvalifikace jsem tak šel se sebezapřením."

Zpočátku prý přemýšlel o tom, zda si vůbec poradí se základní výškou (210 cm), nakonec však zvládl o poznání víc.

"Od doktora jsem dostal mrazící sprej, já to naopak promazal hřejivou mastí a snědl jsem tři prášky proti bolesti. Postupně se to uklidnilo do té míry, že jsem mohl skákat. A jakmile to odeznělo, už jsem se do toho dostal a bylo to poměrně slušné skákaní," usmíval se pětadvacetiletý atlet pražské Dukly.

Devatenáctiletý Jaroslav Bába se přehoupl přes 228 cm na druhý pokus. "Spadl mi kámen ze srdce," usmíval se. "I po tom druhém skoku se laťka dlouho chvěla, ale naštěstí tam zůstala. Kdybych to musel skákat potřetí, bylo by to pro mě hodně těžké," přiznal.

Po závodě si vpadli s Tonem do náručí. "Oba jsme byli rádi, že to máme za sebou, před závodem totiž panovala velká nervozita."

Ani Bába neprošel kvalifikací bez zdravotních komplikací. "Zase mě bolelo koleno," pokyvoval hlavou. "To je moje klasika. Při závodě to začalo a stupňovalo se to. Ty potíže nesouvisí s technikou, ale s mým špatným stavěním těla," míní Jaroslav Bába.

Byť prošel kvalifikací úspěšně, s provedením skoků spokojen není. "Bylo to špatný. Snad jen druhý pokus na 225 cm snese přísnější měřítko. Hodně jsem opravoval, takže s průběhem závodu být spokojen nemůžu."

V nedělním finále se podle Báby bude skákat hodně vysoko. "Vypadá to tak, kluci jsou dost nabití. Super vypadal Andrej Sokolovský, dobrou formu má Topič a samozřejmě Holm. Ale finále bude úplně jiný závod než kvalifikace, všechno bude vypadat jinak."

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK ÚDRŽBY VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz