Vztyčení vlajky přihlížel i prezident

Vztyčování vlajky - Slavnostní vztyčování české vlajky v Aténách. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

12 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Od čtvrtečního podvečera vlaje v olympijské vesnici česká vlajka. Slavnostní uvítání české výpravy si nenechali ujít ani prezident republiky Václav Klaus a ministryně školství a tělovýchovy Petra Buzková. "Bylo to přiměřeně nevelikášské, přiměřeně skromné, prostě sportovní. Nebylo to pro papaláše," okomentovala ceremoniál s úsměvem hlava státu.

Ještě něž slavností program začal, pózoval Václav Klaus ochotně před fotoaparáty nejen profesionálních fotografů, ale i samotných sportovců. S nimi se nechal zvěčnit i na společných snímcích a přitom s nimi vždy prohodil pár slov.

"Myslím, že tady nejsem jediná na fotografování," rozhlížela se  rozpačitě kajakářka Štěpánka Hilgertová, když se jí zdálo, že už je terčem objektivů příliš dlouho. Cenných přírůstků do alba se dočkali ale téměř všichni.

"Kde je Kateřina? Kateřino zamávej," hledal prezident střelkyni Kůrkovou. Skupinové foto si vyžádaly basketbalisty. "Nemusely mě přemlouvat. Je to můj sport a nevidím se s nimi poprvé," pokyvoval hlavou Václav Klaus.

V bleděmodrých košilích (muži s kostkovaným vzorem, ženy s proužky), v béžových kalhotách a v šedých botách to Čechům náramně slušelo. Mezi sportovci z Gruzie, Grenady, Seychel a Surinamu, kteří se dočkali přivítání krátce před nimi, jasně vynikali.

Vedoucího výpravy Františka Dvořáka uvítal na pódiu v mezinárodní zóně starosta olympijské vesnice, česká vlajka se na stožáru zatřepetala za zvuků státní hymny přesně v 17:22 řeckého času. Následoval kulturní program v podání řeckých moderních tanečníků. 

"No na mě to bylo trošku moc umění, čekala jsem něco zajímavějšího," zhodnotila program plážová volejbalistka Eva Celbová. "Ale abych řekla pravdu já tohle moc neprožívám, zážitek na který se opravdu těším bude zítřejší slavnostní zahájení."

Chvíle s prezidentem republiky pro sportovce ještě zdaleka neskončilY. V jejich doprovodu si prohlédl olympijskou vesnici a večer se sešli na recepci na českém velvyslanectví v Aténách.

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz