Vteřina a půl dělila basketbalistky od oslav

15 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Dvakrát byly v sobotu v noci české basketbalistky malinkatý krůček od vítězství nad Španělskem. Vteřinu a půl před koncem základní doby soupeřky vyrovnaly tříbodovým košem, v prodloužení zase mohla sedm vteřin před sirénou otočit Večeřová, ale v jasné šanci minula. Šťastné vykročení do olympijského turnaje tak slavily Španělky.

V českém táboře se naopak rozebíraly chyby, nejvíce se diskutovalo o trojce Palauové.

"Ta trojka byla zabíjející," vystihla po půlnočním konci zápasu pocity všech zklamaná Ivana Večeřová.

Češky přitom držely všechny trumfy. Předtím, než za stavu 65:64 poslala Machová na koš dva trestné hody, hru přerušil oddechový čas. Trenér měl příležitost s hráčkami se na posledních osm vteřin zápasu připravit.

"Měly jsme jen minutu a musely jsme probrat všechny tři alternativy, které se nabízely," popisuje Večeřová. Machová měla mít k dispozici dva trestné hody, takže podle její úspěšnosti mohl jít tým do finiše s náskokem jednoho, dvou, nebo tří bodů.

Kapitánka týmu Hana Machová v tuto chvíli zahrála nejlépe, jak mohla, a proměnila oba hody.

Jenže o šest vteřin později byla stejná hráčka u toho, když se zápas zlomil k prohře. Neúspěšně vyrazila proti Španělce Paulauové, pokus vypíchnout míč nevyšel. "Nevím, proč jsem to udělala. Kdybych faulovala, střílela by šestky a ne trojku," řekla.

Podle Ivany Večeřové nebyl taktický faul ve scénáři domluveném při oddechovém čase. "Neměly jsme za úkol faulovat, měly jsme je nechat dojít co nejblíž, aby z toho byl maximálně dvoubodový koš," tvrdí 194 centimetrů vysoká hráčka.

Trenér Jan Bobrovský ovšem říkal něco jiného: "Měly za každou cenu zabránit trojkovému hodu, klidně za cenu faulu. Hráčkám jsem to říkal, ale už mě asi v té euforii moc neposlouchaly."

Tým byl vteřinu od oslav, ale místo toho se hráčky musely rychle zkoncentrovat na prodloužení. "Byla to tvrdá rána, ale dokázaly jsme se z toho dostat a ještě jsme v prodloužení zabojovaly," řekla Večerková.

Po většinu nastaveného času měly mírně navrch Španělky, ale zápas se pořád ještě dal dotlačit k vítězství. Po tříbodovém koši Machové reprezentace dokonce vedla 76:73, v závěrečné minutě už prohrávala, ale pořád jen o bod.

Španělky to v základním čase dokázaly, tak proč by se to nemohlo povést tentokrát českým barvám?

Sedm vteřin před koncem to mohla dokázat Večeřová, ale míč, který z jasné pozice házela na koš, si jen poskočil na obroučce a vypadl do rukou doskakujících Španělek.

"Dvakrát jsme měli závěr zápasu ve svých rukou, dvakrát nám to uteklo," litoval asistent trenéra Lubor Blažek. "Chybělo nám štěstí, Španělky ho naopak měly až moc."

Oběma hráčkám, které v klíčových momentech dvou zápasových koncovek neuspěly, nebylo moc do řeči, ale na druhou stranu se chybami neužíraly. "Má úspěšnost střelby je zkrátka taková. Když se třikrát trefím, počtvrté mi to tam nepadne," utěšovala se Večeřová matematikou. "Ale to mě neomlouvá, měla jsem být úspěšná, nebo se aspoň nechat faulovat."

Hana Machová se brání zúžení celé sobotní noční bitvy do dvou okamžiků. "Byl to zápas, ve kterém bylo chyb i dobrých momentů mnohem více. A kdybych například předtím neproměnila šestky, nemuseli jsme se vůbec o trojce Palauové bavit."

Romana Hamzová z českého celku (vzadu) a Španělka Madariaga Valdemorová v utkání olympijského basketbalového turnaje.

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz