Volf se Štěpánkem jsou favority Her

5 2004
Praha - Mají za sebou v letošní sezoně čtyři mezinárodní závody, třikrát vyhráli. Před cestou do Atén jsou vodní slalomáři Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem řazeni mezi největší favority. "Jsem pověrčivý a nechci říkat, jak dopadneme, ale určitě nejedeme na nějakou dovolenou," řekl Štěpánek. V Sydney skončili čeští deblkanoisté pátí.

Svěřenci trenéra Ondřeje Mohouta dokonce vědí, jaké to je radovat se z triumfu v olympijském kanálu v Aténách, kde v dubnu kralovali úvodnímu závod Světového poháru. První místo zopakovali i v německém Augsburgu a předtím se stali mistry
Evropy.
 
Umístěním v konkurenci dvanácti lodí se pár přezdívaný "Volfíci" nechtěl zaobírat. "Nepřemýšlím o tom," řekl "háček" Volf a věřil, že když postoupí do šestičlenného finále, mohou na medaili zaútočit.
 
Loňští vicemistři světa se nebojí ani slovenských bratrů Petra a Pavla Hochschornerových, obhájců olympijského titulu. "Když pojedeme dobře, tak nás soupeři nemusí zajímat," řekl Štěpánek. K dalším sokům patří krajani Marek Jiras a Tomáš Máder, kteří mají ze Sydney bronz. "Jsou to naši soupeři, horký adepti na medaili a taky kamarádi. Neškodíme si," řekl Volf. "U vodáckého sportu je dobré, že kamarádství výsledky neničí," ujistil Štěpánek.
 
Výsledky a pohoda v lodi je na olympiádu pozitivně naladila. Takže se ani necítí nervózní, alespoň zatím. "Možná to na nás dolehne po příjezdu do Atén, až uvidíme ten mumraj okolo, ale už jsme to zažili v Sydney a víme, co nás tam bude čekat," řekl Volf, který je připraven třeba na bezpečnostní opatření u vstupu do vesnice.
 
Olympijský kanál je umístěn ve sportovním komplexu Elliniko na jihu Atén a slalomářům bude komplikovat život mořská voda. Volf je na tom o něco hůře, protože sedí první na ráně. "Víc na mě cáká, ale člověk si zvykne," řekl. Má recept, jak si rychle zvyknout na zarudlé oči od soli. "Před tréninkem si nacákám vodu do očí," prozradil.
 
Štěpánek se musí více starat o své ruce. "Vysychají, musím si je mazat," řekl čtyřiadvacetiletý vodák. Pádlo mu neklouže, protože si ho zdrsňuje smirkovým papírem.

Jezdí spolu už třináct sezon. Poprvé si do lodě sedli v sedmé třídě a s nadsázkou se dá říci, že jsou siamskými dvojčaty srostlými v deblkanoi. "Teď už to bereme profesionálně," řekl Štěpánek. Případné rozepře dlouho netrvají. "Vyhovíme si, jak kdo potřebuje, a je to v pohodě," prohlásil. Zdá se, že se neodloučí ani po kariéře, pokud jim vydrží partnerské vztahy. Jejich láskami jsou totiž sestry Petra a Vanda Semerádovy.
 
Závodní dlouhověkost se odráží i na trati. Poslepu se slalom jezdit nedá, ale když přijde krize, mohou se jeden na druhého spolehnout. "Za ty léta poznáme, co kdo z nás udělá, což nám pomáhá rychleji řešit problémy a nepanikařit," řekl Volf.
 
Na olympiádě budou Volf a Štěpánek trávit volno zcela odlišně. Volf s sebou veze učení, aby po návratu obhájil diplomovou práci. "Točil jsem film, instruktáž pro začínající závodníky a trenéry, kteří se na pořádnou divokou vodu hned tak nedostanou, aby viděli závodní pojetí na světové úrovni," řekl Volf. Jeho práce se jmenuje Technika jízdy na deblkanoi.

Štěpánek se odreaguje u počítačových her. Už v Sydney zjistil, že olympijská vesnice nabízí v tomto směru vyžití. "Jezdil jsem auta nebo hrál střílečky. U toho se člověk dokáže odreagovat, ale automatům na peníze jsem nepropadl," ujistil. Momentálně na počítači nejčastěji sportuje a hraje turnaje. "V poslední době hraju nejvíc lední hokej," řekl Štěpánek.

Autoři: ,

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz