Volejbalistkám vládnou hráčky Číny

28 2004
Atény - Čínské volejbalistky vyhrály olympijský turnaj v Aténách. Ve finále dotáhly ztrátu dvou setů a nad Ruskem po více než dvou hodinách zvítězily 3:2. Na hrách triumfovaly podruhé, předtím se jim to podařilo před 20 lety v Los Angeles. Rusky obhájily stříbro ze Sydney, kde podlehly Kubě také v pěti setech.

Svěřenkyně ruského trenéra Nikolaje Karpola si dva dny poté, co otočily v semifinále proti Brazílii nepříznivý stav 0:2, odvrátily sedm mečbolů a postoupily, samy na vlastní kůži prožily totéž z druhé strany. Obě úvodní koncovky přitom rozhodly ve svůj prospěch, i když si Číňanky čtyřiadvacátý bod pokaždé připsaly dřív.

Jenže potom už v nejdůležitějších chvílích stereotypní ruský útok z vysoké nahrávky neuspěl, Číňanky stačily stavět bloky a obranu v poli i proti 204 centimetrů vysoké Gamovové. Přesto bylo Rusko blízko k vítězství, které by po rozpadu SSSR, který vyhrál olympijský turnaj čtyřikrát, bylo prvním "samostatným" triumfem.

Ve čtvrté sadě totiž Rusky vedly už 23:21, ale v tu chvíli jako by se hráčky blízkosti vítězství zalekly. Přišla chyba na příjmu a Čína uhrála i zbývající míče. Hned na počátku tie-breaku pak asijský celek získal dvoubodový náskok a směřoval k titulu.

Přestože zvučný hlas trenéra Karpola při pokynech mezi jednotlivými rozehrami obvykle přehlušil i bouřící fanoušky obou družstev v zaplněném hledišti, při oddechových časech i ve vypjatém pátém setu byl tentokrát proslulý bouřlivák nebývale klidný. Místo obvyklých nadávek spíš radil a povzbuzoval, jenže jeho svěřenkyně v rozhodujících chvílích na rozdíl od soupeřek chybovaly.

Asijky se nadšeně radovaly z každého uhraného míče, za stavu 13:11 zablokovaly další útok Gamovové a druhý mečbol pak razantním smečem proměnila Čang Jüe-chung, která přišla na dvorec až v druhém setu.

"Rusko hrálo skvěle, ale my ještě o kousek lépe. Máme zlato, protože jsme si ho zasloužily," řekla Čchen Ťing.

Kapitánka Feng Kchun nicméně uznala, že čínský výkon ve finále měl výkyvy. "Nehrály jsme pořád stejně dobře, ale spolupracovaly jsme lépe než soupeřky. To nám přineslo úspěch," uvedla. "Těžko říct, proč se to po druhém setu tak otočilo. Bojovaly jsme pořád stejně," pokrčila zklamaně rameny Gamovová.

Na olympijském trůnu vystřídaly Číňanky Kubu, která zvítězila v Sydney, Atlantě i Barceloně; právě Kubánky jim rovněž v pěti setech podlehly v pátečním semifinále.

Čína loni vyhrála Grand Prix i Světový pohár. Na tomto turnaji, který byl zároveň první olympijskou kvalifikací, ani jednou neprohrála a ztratila pouze čtyři sety.

Kubánské volejbalistky obsadily třetí místo po triumfu nad Brazílií 3:1. Brazilky s Kubou prohrály v semifinále obou předchozích olympijských turnajů a pokaždé skončily třetí.

Letošní vítězky Grand Prix Brazilky promarnily v semifinále proti Rusku sedm mečbolů, také Kuba odešla z utkání s Čínou poražena až po pětisetové bitvě.

V sobotu se ale Kubánky s výjimkou třetího setu představily podle agentury AP takřka ve zlaté formě: o vítězství se zasloužily zejména razantní útoky Nancy Carillové a Zoily Barrosové, která jako jedna ze čtyř reprezentantek zažila
i triumf v Sydney.

Za stavu 0:2 se Brazilky zlepšily na podání, v třetím setu daly čtyři esa a hladce vyhrály, ale začátek čtvrté sady jim pak trestuhodně utekl. Snížení na 12:15 ještě slibovalo náznak dramatu, pak ale Brazilky poslaly několik útoků mimo hřiště a
Kubánky se mohly radovat z další olympijské medaile.

"Máme bronz, ale ta radost z něj není o nic menší než předtím ze zlatých medailí. Máme velmi mladý tým, který ještě může posbírat spoustu úspěchů," řekla Barrosová. 

Nejlepší hráčkou poražených Brazilek byla Ana "Bia" Chagasová, která přitom v zahajovací sestavě kouče Joseho Guimaraese chyběla. "Zase jsme je nedokázaly porazit," povzdechla si Helia Souzaová, další ze střídajících hráček.

Výsledky
Finále: 
Čína - Rusko 3:2 (-28, -25, 20, 23, 12)
Rozhodčí:
Pereyra (Arg.), Salvatoreová (USA). Čas: 127 min. Diváci: 4242.
Čína: Feng Kchun, Jang Chao, Liou Ja-nan, Čou Su-chung, Wang Li-na, Čang Pching, libero Čang Na - Li Šan, Čchen Ťing, Čang Jüe-chung.
Rusko: Těbenichinová, Šaškovová, Tiščenková, Gamovová, Šešeninová, Plotnikovová, libero Ťurinová - Čukanovová, Nikolajevová.
O 3. místo:
Kuba - Brazílie 3:1 (22, 22, -14, 17)
Rozhodčí:
Salonen (Fin.), Dietrich (Pol.). Čas: 92 min. Diváci: 4200.
Kuba: Ruizová, Carrillová, Ramirezová, Ortizová, Mesaová, Barrosová, libero Martinezová - Sanchezová, Muňozová, Tellezová. 
Brazílie: W. Oliveiraová, Coimbraová, Steinbrecherová, Menezesová, Diasová, Venturiniová, libero Xavierová - Chagasová,
Claudinová, E. Oliveiraová, Souzaová, Gonzagaová.
Konečné pořadí:  1. Čína, 2. Rusko, 3. Kuba, 4. Brazílie, 5.-8. USA, Itálie, Japonsko, Korea, 9.-10. Německo, Řecko, 11.-12. Dominikánská republika, Keňa.

Volejbalistky Brazílie (vlevo) a Kuby si podávají ruce po zápase o třetí místo.

Radost čínských volejbalistek po finálovém víětzství 3:2 nad Ruskem.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz