Vesnice: tisíce lidí a česká vlajka

10 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Po zemi se plíží kilometry drátů, dusno v nabílených pokojích osvěžuje studený vzduch z klimatizace a skoro nikdo tu není. Ve sklepě to hučí, protože v obrovitém přístroji se vyrábí led. Areál pěti třípodlažních domů, které budou při olympiádě obývat sportovci z Česka, zatím čeká na hosty.

„Volali policajti, že hrozí přívalové deště,“ volal František Dvořák, místopředseda olympijského výboru. V pondělí odpoledne seběhl schody do podzemních místností a zařizoval, aby se všude zavřely dveře: „Španěly to nedávno vyplavilo.“

Přívalové deště? To je nějaký omyl, ne? Vždyť venku pálí slunce, je snad čtyřicet stupňů. Ale ne, vážně se nad Aténami sešeřilo, ale liják se spustil jen nad plaveckým areálem. Tekly proudy vody. Olympijské vesnici se to vyhnulo. „Kdyby nám to vykoupalo koberce, ranila by mě mrtvice,“ oddychl si Dvořák.

Na obyčejné zelené koberce jsou v „českých“ domech hrdí, sami je sehnali, nastříhali a položili na betonovou podlahu. „Když jsme dorazili, všude byl jen beton a špína. Nekonečný prach. Podlahy se dvakrát drhly a stejně se pořád práší,“ stěžuje si sportovní ředitel olympioniků Jan Hrdina.

Na severu Atén v oblasti s názvem Thrakomakedones vyrostla olympijská vesnice. Po hrách zůstane stát, jen se vybourá pár příček a mohou se nastěhovat nemajetné řecké rodiny, kterým před pěti lety pekelné zemětřesení zkazilo život.

Před vstupní branou se po obědě zastaví obrovitý kubánský judista, vedle se v košili potí zamračený ruský tenisový trenér Tarpiščev a výprava britských taekwondistů se ptá na cestu.

Hned od vchodu je vidět jedna vlajka - a to česká. „Máme nejlepší místo,“ pyšně hlásí Dvořák.

Kus domu pro maséry, další pro doktory, jiný pro šéfy. Zbylé pokoje se brzy zaplní sportovci, v pátek večer je slavnostní zahájení. Scházet se budou všichni pod pokojem masérů v klubovně.

Stojí tam televize, vedle ní video, DVD, rádio, pár židlí, kterých jistě přibude: každý večer poběží přenosy, bude se fandit. Na dobrou náladu si sportovci pustí film. Předevčírem se sál bavil s Brucem Willisem při Pátém elementu.

„Poprvé v historii budeme mít vysílání České televize. Jen za signál zaplatíme 4000 eur,“ hlásí Hrdina.

„Je tu pohoda, nic mi nechybí. Na internet si zajdu, kdykoli se mi zachce. Minule v Sydney byla jedna linka na celou výpravu, na mě se vůbec nedostalo,“ culí se gymnastka Jana Komrsková.

Ob jednu ulici mají sídlo Italové, dál Kanaďani či Brazilci. Celkem se olympiády zúčastní 201 zemí.

Z ulice, kde sviští jeden autobus za druhým, jsou ale vidět jen české vlajky.

Komplex budov v aténské olympijské vesnici, kde budou ubytováni čeští sportovci.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Najdete na iDNES.cz