Veslařský sen: polibek od trenéra

20 2004
Schinias - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) – Zapněte si v neděli ráno televizi. Uvidíte závod úzkých lodí, na kterých veslují čtyři urostlí chlapi. Češi pojedou o medaili, možná o zlato. Párová čtyřka s vlaječkami na veslech včera vyhrála své semifinále, zajela druhý nejrychlejší čas, jen o desetinu horší než Poláci. „Medaile? Tu chce ve finále každý,“ zdráhali se mluvit o šancích. David Kopřiva, Tomáš Karas, Jakub Hanák a David Jirka, v tom pořadí sedí na lodi.

Jací jsou? A co dělají? Úspěšný tenista Tomáš Berdych o nich říká, že „to jsou fajn kluci z tý čtyřveslice“.

Ramenatý Jirka, řečený Olí, udává tempo, je to tahoun. Navíc bývá rozumný, když se kluci začnou hádat, a na lodi je nejdůležitější. Strok, říkají vodáci. „Musí být hodně psychicky odolný. Když se zataví, je s námi ámen,“ tvrdil Karas.

Druhý v pořadí sedí právě on. Loni na mistrovství světa, kdy párová čtyřka získala stříbro, na lodi ještě nebyl. Až v březnu vystřídal Vitáska. Oba jsou spíš zasmušilí, pesimisté, takže v atmosféře uvnitř týmu se vlastně nic nezměnilo.

Třetí muž, ten nejmladší, je povídavý hezoun Hanák, 21 let. Při jízdě jako jediný mluví, hecuje: „Udejchám to, kluky by to rozhodilo. Ale jsou to jen výkřiky. Pojď! Dem! Hop!“

A nakonec háček Kopřiva, do cíle přijíždí jako první. Drží balanc. „Kluci na krajích jsou důležití, my uprostřed tam jsme, abychom to táhli,“ usmál se Karas. Na dovolenou by spolu nejspíš nejeli, nemusí se vidět každý den, ale doplňují se. Jsou všestranní.

Společný zájem? Leda veslování a pivo. „Určitě to v neděli zapijeme. V Českém olympijském domě mají pěkný dřevěný bar. Nejradši bych už závodil dneska,“ říkal Hanák.

Celý rok se na soustředěních a závodech střídali, kdo s kým bude bydlet, jsou si rovnocenní. Na olympiádě to porušili. První dva z lodi bydlí spolu, druzí taky. Vídají se většinou jen na tréninku. „Aby na nás nepadla ponorka,“ vysvětlil Hanák. Zatím se nepohádali.

A ještě jeden muž na břehu. Ruský trenér Sergej Krutjakov. Cepuje je, po semifinále se mládenci museli jít vyjezdit a zaběhat.

Když získají medaili, trenér je podle ruského zvyku vášnivě políbí. Na mistrovství světa v Miláně to udělal, za stříbro. „Rád bych znovu dostal hubana,“ zasnil se Hanák.

Jaký je plán na neděli? Začít prvních 300 metrů v tempu 40 šlágů za minutu, pak přejít na 36 a ve finiši zase o trochu zrychlit. Tři lodě jsou na stejné úrovni: Polsko, Německo, Česko.

V semifinále měly téměř totožné časy. Která zvítězí?

Párová čtyřka očima Jakuba Hanáka
David Kopřiva
Nejchytřejší, má univerzitu. Náš inteligent, mozek. Hodnej kluk to je.

Hlásím nástupy. A myju loď, zvenku dvakrát denně. Mazlím se s ní. Závody nevyhrávají jen veslaři, ale i loď.
Tomáš Karas
Pesimista. Přijde vyfasovat věci na olympiádu a hned ve dveřích povídá: Hm, na mě to určitě mít nebudou.
David Jirka
To je korba, hora svalů. Když je s námi, nemám strach.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz