Veslaři jako světlušky zářili ve tmě

19 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Před šestou hodinou se na temné hladině olympijského veslařského kanálu začala míhat malá světýlka. To sem ke shazování kilogramů vyrazili skifaři lehkých vah. "Dnes nám to šlo pomalu, na vážení jsme přišli pozdě a už jsme neměli čas na zpětné doplnění tekutin i jídla," stýskal si Michal Vabroušek. V semifinále společně s Václavem Malečkem neuspěli a skončili až pátí.

Posádka dvojskifu lehkých vah musí mít v okamžiku vážení dohromady maximálně 140 kilogramů. Stačí deko navíc a rozhodčí ji do závodu nepustí. "Na velkých závodech se to nestává, vzpomínám si na jediný případ, kdy na Světovém poháru nestihli shodit Egypťané," zamyslel se Maleček.

Na kontrolu váhy mají závodníci přesně vymezený čas. "Musíme přijít v rozmezí dvou hodin až hodiny před startem," vysvětluje Vabroušek. Každý, kdo má s váhou problémy, se snaží přijít co nejdříve, aby měl čas do startu hubnutím vysáté tělo znovu posílit. "Jak projdete kontrolou, už můžete znovu nabírat," tlumočí z pravidel Michal Vabroušek.

V českém páru mívá při vážení Maleček 69 kilogramů a Vabroušek o dva více, ale prý to je občas i naopak. Ve svých životopisných údajích však oba uvádějí o čtyři kilogramy více. Je tedy jasné, že rychlé hubnutí je i jejich obvyklou součástí přípravy na každý závod, každou jízdu.

Na snižování váhy začínají skifaři pracovat už den předem, ale dvě tři kila jim většinou zůstanou až na ranní honičku.

V olympijském semifinále šly lehké váhy na start před devátou hodinou místního času, a tak se procedura shazování kilogramů posunula téměř do nočních hodin.

"Dorazili jsme sem v půl šesté a hned jsme šli na vodu," vypráví Vabroušek. "Byla ještě tma, a tak nám organizátoři dali na loď svítící trubičky."

Na kanále se už stejným způsobem trápila řada soupeřů českého páru. "Byli jsme tam jako světlušky," usmívá se Vabroušek.

Na ranní veslování se pořádně oblékli, aby se snadněji vypotili, jenže ani čtyřicetiminutové úsilí dnes nestačilo. Dohromady měli pořád asi třičtvrtě kila navíc, a tak se museli na břehu mučit dál. V posilovně vyběhli na ergometr a potili se znovu.

Začátek vážení jim utekl, místo dvou hodin už do startu zbývala jen hodina a půl. "Po kontrole váhy je potřeba doplnit tekutiny, a také něco sníst, ale my jsme na to dneska měli málo času," vystihl Vabroušek jednu z příčin, proč jim semifinále nevyšlo podle jejich představ.

Alchymie s úpravou váhy může v jejich disciplíně nečekaně míchat s pořadím. I favorit, který si proceduru špatně rozvrhne, může vyhořet. "Nejlepší skifaři mají podobnou tělěsnou konstituci jako těžcí veslaři, a ti mohou mít se shazováním problémy, upozorňuje Vabroušek.

Nejčtenější

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Najdete na iDNES.cz