Veselá: Číňanky zlomila naše obrana

18 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Odehrála skvělý duel. V obranné činnosti se úspěšně potýkala s pohyblivými Číňankami, v útoku se zaskvěla přesnou muškou. Jana Veselá se podílela 22 body na prvním, důležitém vítězství českých basketbalistek v olympijském turnaji. "Byl to pro mě dobrý zápas," souhlasila skromně brněnská hráčka.

"Tolik bodů obvykle nedávám," podivovala se. Za nejdůležitější bod duelu považuje vzkříšení zpočátku poněkud prostupnější obrany. 

"V první čtvrtině jsme se trochu trápily, nedařilo se nám pokrývat trojkové střelkyně Číňanek. Pak jsme ale přešly na aktivní presing, dokázaly jsme si na hřišti předávat hráčky. Každá z nás bránila všechny soupeřky," vysvětluje.

Číňanky tento styl hry rozhodil. Ta tam byla náhle jejich jistota při střelbě, chybičky se stále častěji vkrádaly také do jejich rozehrávky. "Na konci zápasu jsme se to už snažily dohrát v klidu. Tak, abychom jim zbytečně neházely míče rovnou do ruky."

Během přípravy na hry absolvoval český výběr turnajový zájezd do Číny. "Tenkrát se nám to zdálo hodně dlouhé a únavné, ale dnes jsme na tom možná vydělaly," pokyvovala hlavou dvacetiletá basketbalistka. "S Číňankami jsme tam jednou vyhrály a jednou prohrály, otestovaly jsme si, co dovedou. Nebyl to dnes pro nás neznámý soupeř."

Výhra výrazně zvýšila postupové šance, od vicemistryň Evropy se ostatně postup mezi osm nejlepších týmů čeká. "Koreu ani Nový Zéland rozhodně nepodceníme. Ale věřím, že v pátek s Korejkami vyhrajeme a pak by nám už čtvrtfinále nemělo uniknout," je přesvědčena.

O soupeřkách ve čtvrtfinále zatím moc nepřemýšlí, ale nevyhýbala by se ani silné Austrálii. "Australanky dobře známe. V přípravě jsme s nimi hrály a dokázaly jsme je i porazit. Ve čtvrtfinále se ale lehčí soupeř hledá jen těžko."

Dnešní vítězství nad Čínou oslaví tým jen velmi lehounce. "Večer si dáme možná jedno pivko. Čekají nás tu ještě hodně důležité zápasy," upozornila 195 cm vysoká hráčka.

Nejčtenější

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz