V USA nevěří v medaili basketbalistů

16 2004
New York - Hned v prvním utkání na olympijských hrách prohráli američtí basketbalisté s Portorikem. V Aténách není Dream Team, který dříve drtil soupeře rozdílem třídy. Americká sportovní veřejnost si ale po nečekané porážce vlastně oddechla. Fanoušci ani basketbalistům nevěří, že by letos získali medaili.

Čekání na první klopýtnutí týmu hvězd NBA po dvanácti letech skončilo. A nikoho to příliš nepřekvapilo. Fanoušci už týmu nevěří tak jako kdysi, když v jeho dresu zářili Michael Jordan nebo Shaquille O'Neal.

V anketě na internetové stránce televizní stanice ESPN dokonce více než 45 procent hlasujících (zhruba 65 tisíc lidí) nevěří, že Američané v Aténách získají medaili. A více než tři čtvrtiny respondentů nedělní prohra nepřekvapila.

Skončila tím přitom olympijská série 24 zápasů profesionálů bez prohry. Podle komentátora ESPN doplatili Američané na svou aroganci. "Z celého Dream Teamu je mi špatně. Basketbal už dávno není jen náš," napsal ve svém sloupku. Tým kritizoval za to, že opět bydlí mimo olympijskou vesnici. "A znovu se ukázalo, že se Američané neumějí přizpůsobit hře na mezinárodní scéně, která je úplně jiná než v NBA," prohlásil Jack Ramsay, který v roce 1977 dovedl jako trenér k ligovému titulu tým Portlandu.

Nadvláda Američanů utrpěla ránu už na předloňském světovém šampionátu. Na domácí palubovce v Indianapolisu prohráli tři zápasy za sebou a museli se spokojit s mizerným šestým místem. I tentokrát se zřejmě s absencí O'Neala, Bryanta a dalších znovu nevyrovnají. "Tohle není tým snů, ale týmová noční můra," vypustil jedovatou slinu komentátor na stránce televizní společnosti CBS.

S originálním nápadem zrozeným v zoufalství přišel magazín Sports Illustrated. "Ještěže Portoriko spadá pod vládu USA. Co takhle z něj udělat jednapadesátý stát a pro hry v Pekingu vyrabovat jeho soupisku?" napsal. Americký tisk nadchl především výkon Carlose Arroya z Utahu Jazz, jenž byl s 24 body nejlepším střelcem zápasu.

Portoriko přitom v přípravě podlehlo Američanům pětkrát během uplynulých 13 měsíců. Čtyřmilionová země je stále americkým teritoriem. "Jsme malý ostrov s velkým srdcem," prohlásil rozehrávač Elias Ayuso. Arroyo cestou z hřiště významně ukazoval na nápis Puerto Rico na svém dresu. "Byl to nejemotivnější zápas mé kariéry," prohlásil Arroyo. V mládí prý na plácku napodoboval Michaela Jordana. "Všichni jsme tehdy chtěli hrát jako americký Dream Team v roce 1992. A tohle je výsledek," usmál se.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz