V pátek začne kralovat atletika

19 2004
Atény - V pátek začnou naplno atletické soutěže, jejichž úvod obstarali už koulaři v kulisách antické Olympie. Sportovci se však přestěhují na moderní stadion Spyridona Luise v centru Atén. V deseti dnech budou o medaile bojovat třicet čtyři čeští atleti v čele s největšími nadějemi desetibojařem Romanem Šebrlem a oštěpařem Janem Železným.

Třebaže aktuální tabulky nejsou to nejdůležitější, do boje o medaile by podle nich měly zasáhnout i diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová, oštěpařka Nikola Brejchová a trio výškařů Jaroslav Bába, Tomáš Janků a Svatoslav Ton.

Očekávaný souboj světového rekordmana Šebrleho s mistrem světa Američanem Tomem Pappasem už dlouho označují odborníci za jeden z vrcholů atletické části her stejně jako Železného pokus o zisk páté medaile na pátých hrách, z toho čtvrté zlaté za sebou.

Neoficiálním královským závodem královny sportů bývá mužský sprint a ten letošní má nečekaného favorita v Asafovi Powellovi.

Mladý Jamajčan ještě v sezoně neprohrál, i když dvakrát startoval i proti Maurici Greeneovi, obhájci olympijského zlata. Dokáže běžet za 9,91 sekundy a už se nechal slyšet, že může v Aténách vyhrát ve světovém rekordu.

Otevřenější bude závod o nejrychlejší ženu planety - obhájkyně zlata Marion Jonesová se nekvalifikovala, po skandálu s promeškanou dopingovou kontrolou chybí i stříbrná ze Sydney Ekaterini Thanuová, původní mistryně světa Kelli Whiteová i její následovnice Torri Edwardsová jsou v trestu za doping.

A tak se může smát francouzská mistryně Evropy Christine Arronová, jež letos neprohrála, ale také třeba olympijská vítězka z Barcelony a Atlanty Gail Deversová, jíž spadla účast do klína po dopingu Edwardsové.

Deversová se v 37 letech bude pokoušet o double, protože je extratřídou i na překážkářské stovce. Snad ještě vážnější kandidátkou na dvě atletická zlata v individuálních disciplínách je ale ruská skokanka Taťjana Lebeděvová, jež už na halovém mistrovství světa vyhrála dálku i trojskok a venku vévodí tabulkám v obou disciplínách.

Je jedním z pilířů ženské části ruské výpravy, jejímiž klenoty jsou i tyčkařky Jelena Isinbajevová a Světlana Feofanovová. Jejich souboj o zlato by klidně mohl skončit pokořením bájné hranice pěti metrů. 

O dvě prvenství se bude ucházet také švédská sedmibojařská šampionka Carolina Klüftová, která si ke své disciplíně přibrala také dálku.

Stejný plán má olympijský vítěz z Atlanty Ekvádorec Jefferson Perez, jenž půjde závody na 20 i 50 km. Na delší z tratí svede souboj s fenomenálním polským chodcem Robertem Korzeniowským, který double získal v Sydney a celkově si může připsat už čtvrté zlato.

O bězích na středních a dlouhých tratích se říká, že aténská klání budou africkým šampionátem. Tedy s výjimkou ženského maratonu, kde se čeká útok britské světové rekordmanky Pauly Radcliffeové.

Už páteční desítka na dráze budí obrovskou pozornost a podle všeho se stane symbolem střídání generací. Sice nastoupí legendární jednatřicetiletý Haile Gebrselassie, ale olympijské žezlo, které osm let třímal, po něm podle odborníků převezme další Etiopan Kenenisa Bekele.

Svému slavnému krajanovi už letos sebral světové rekordy na 5000 i 10.000 metrů.  Po velké satisfakci touží marocký mílař Hicham El Guerrouj.

Má sice čtyři tituly mistra světa a světový rekord, o olympijské zlato se ale už marně pokoušel dvakrát. V Atlantě upadl, v Sydney ho senzačně přespurtoval o 25 setin Noah Ngeny z Keni.

A z této velmoci pochází i jeho největší aténský rival Bernard Lagat, jeho přemožitel a majitel letošního maxima z generálky v Curychu. 

Diváci, jichž se do zastřešené arény vejde 74 000, zažijí celkem 42 z 46 finálových disciplín. Koulaři si medaile už rozdělili v Olympii a maratonci se vavřínů dočkají na starobylém stadionu Panathinaikon.

Boje atletů patří tradičně k nejsledovanějším olympijským soutěžím, v Aténách však zájem domácích diváků výrazně opadl po dopingové aféře řeckých sprinterských hvězd Kostase Kenterise a Ekaterini Thanuové.

Olympijský stadion Spyridona Luise.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz