V Aténách už trénují čeští vodáci a střelci

1 2004
Atény, Praha - První skupina českých sportovců už dorazila do dějiště olympijských her v Aténách. Vodní slalomáři a střelci už začali s testováním sportovištích. Po krátkém tréninkovém kempu se ale většina z nich ještě na čas vrátí domů. Jen Štěpánka Hilgertová u zbrusu nového slalomového kanálu zůstane až do začátku soutěže.

Dvojnásobná olympijská vítězka Hilgertová přiletěla v sobotu s Irenou Pavelkovou, Markem Jirasem a Tomášem Máderem. "Také lodě dorazily bez problémů, takže je všechno pohodě. Už trénují na kanálu, který je v plném provozu," řekl z dějiště her šéf české olympijské mise František Dvořák.

České výpravě se pro kanoisty podařilo sehnat auto nad plán a dokonce povolení, aby mohli jezdit, kam potřebují. "To je malý úspěch, který povzbudí," uvedl Dvořák. Prý ani nepostřehl, že končí víkend. "Tady se to v tom pracovním ruchu nerozlišuje."

Na krátké soustředění přiletěli do Atén v sobotu střelci. Kateřina Kůrková je medailovou nadějí hned pro druhý den olympiády a nyní si na střelnici vyzkouší vítr, který začal v řecké metropoli foukat. Společně s ní v Aténách zkoušejí formu také Martin Tenk, Tomáš Jeřábek a nejstarší český olympionik Václav Bečvář.

Střelci také jako první spali v olympijské vesnici. "Byli spokojeni," řekl Dvořák. Ovšem první stálou obyvatelkou vesnice bude od úterý sportovní gymnastka Jana Komrsková.

V pondělí bude jasné, kdo ponese při slavnostním zahájení olympijských her 13. září českou vlajku. "Už proběhlo čtvrté výběrové kolo a v pondělí bychom se měli definitivně domluvit," uvedl Dvořák.

Vybírá se ze sportovců, kteří budou v dějišti her a členové Českého olympijského výboru respektují, že někteří závodí hned druhý den olympiády.

Před čtyřmi lety v Sydney nesl státní zástavu kanoista Martin Doktor, v Atlantě 1996 zase veslař Václav Chalupa. 

V pátek byla otevřena olympijská vesnice, ale slavnostní ceremoniál se kvůli tomu nekonal. "Tady se to ani nepoznalo, jen od té doby fungují všechny systémy," řekl Dvořák.

Český štáb žije prací. Oživoval počítače, aby se daly posílat maily, faxy, kopírky a připravil velkoplošnou televizi. Koncem týden Dvořák a spol. oblékli montérky a roznášeli do apartmánů lednice a televize.

"Než abychom čekali na těžkou partu, tak jsme to raději udělali sami," konstatoval Dvořák. Ještě v pátek chybělo přibližně padesát klíčů od pokojů, ale v neděli už byla situace o něco lepší.

Mezi prvními českými sportovci, kteří zamířili do Atén, byla i kajakářka Irena Pavelková.

Autoři: ,

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz