Úspěšný tým stvořil ruský trenér

23 2004
Schinias - Na konci roku mu končí smlouva s Českým veslařským svazem, ale málokdo pochybuje, že by ruský trenér Sergej Krutjakov nepokračoval. V neděli jeho loď - párová čtyřka vybojovala stříbro na olympiádě. On se schoval do kouta a slzel štěstím. Pak své hochy vášnivě políbil. „Dal jsem do toho všecko. Do té pusy,“ povídal s úsměvem kouč veslařské čtyřky.

Ještě se mu oči leskly. V rodném Saratově fandili Čechům, ač vyhrála loď Ruska.

Lidé tam znají příběh osmačtyřicetiletého muže. Jak před lety jeho syn Michail Sergejevič mohl skoro zázrakem odcestovat do Hannoveru, aby se léčil z epilepsie.

Jel do Německa se sestrou a maminkou Naděždou díky Červenému kříži. Táta zůstal doma. Známí mu pomohli k práci v Račicích, aby měl blíž do Německa.


Už jsou to čtyři roky, co ve veslařském areálu natíral ploty, lítal s hřebíky a kladivem nebo masíroval. Česky rozuměl, ale nemluvil. Po večerech smutnil.

Pak se přimotal k párové čtyřce juniorek. Byl úspěšnější, než kdokoli čekal. Konečně si všimli, že chlapík s knírkem umí trénovat.

Je přísný. Traduje se, že pod ním se maká do mrtva.

V neděli se Krutjakov díval v napětí, věděl, že loď může uspět. „Věřil jsem. Od loňského mistrovství světa zvlášť.“ I tam byla jeho „párovka“ druhá.

Ještě v zimě na slajdu číslo dvě seděl Petr Vitásek. „Neměl výkonnost.“ Trenér sáhl po Karasovi, tak vznikl kvartet Kopřiva, Karas, Hanák, Jirka. „Udělali obrovskyj skok.“

Když dojeli, nemohl dojetím mluvit: „Já vděčnej, že jsem v Čechách. Jsem šťastnej a pyšnej na kluky.“ Přitom v Řecku nemusel být, každá cesta znamená potíže s vízy.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Najdete na iDNES.cz