Tyčkaři posilují, ale tramvaj nedoběhnou

1 2004
Praha - Jejich dny se proměnily v úmorné čekání na zdraví. Olympiáda se blíží, ale tyčkaři Pavla Hamáčková a Štěpán Janáček už dlouhé týdny léčí zranění. „Je to pořád stejné. Snažím se připravit. A věřím v dobrý konec, i když přijít nemusí,“ říká Janáček.

Pátého muže z mistrovství Evropy 2001 a halovou mistryni světa z roku 2001 trápí různé problémy, jenže se stejným důsledkem: bolest pravé nohy jim brání závodit. Mohou trénovat, ale ne běhat. „Nedokážu popoběhnout na tramvaj,“ postěžovala si Hamáčková.

„Celý únor jsem normálně trénoval,“ vypráví Janáček. „Tři týdny jsme byli v Harrachově, chodili na lyže. Jenže pak mi kotník ztuhnul, mám omezený kloubní rozsah.“

Oběma tyčkařům dovezl speciální přístroj známý fyzioterapeut Pavel Kolář, pomoci zkouší i Hamáčková sama, jež fyzioterapii vystudovala. „Spíš testuje sama sebe, ale občas se taky nabídnu,“ povídá Janáček.

Plavou, simulují běh ve vzduchu, posilují. „Pavla si udělala snad všechny možné silové rekordy,“ hlásí trenér Boleslav Patera.

Společnost dělá oběma atletům dobře. „Bez legrace by to nešlo,“ říká Janáček. „Už vtipkujeme, že se naše tréninková skupina dělí na pajdavce a ty ostatní.“

Se svou přítelkyní, polskou čtvrtkařkou Prokopekovou, se vídá ještě méně než obvykle. „Kdyby noha byla zdravá, mohl jsem s ní odjet na soustředění. Jenže nemůžu.“

On i Hamáčková už loni přeskočili výšku limitu pro účast na olympijských hrách, ale letos musí výkony potvrdit: Janáček 555 centimetrů, Hamáčková 425. Patera věří: „Pavla by to mohla skočit i z alternativního tréninku.“

Osobní rekord má o 35 centimetrů výš. Janáček počítá: „Stačil by mi měsíc dva tréninku.“ V dubnu zamíří na Lanzarote. „Mají tam pěknou posilovnu,“ říká sarkasticky Janáček. Ale budou i běhat?

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz