Triatlonisté se pokusí navázat na Řehulův bronz

24 2004
Atény - S bronzovou medailí se vracel z poslední olympijských her český triatlonista Jan Řehula. To měl triatlon svoji velkou olympijskou premiéru, teď bude v Aténách do programu her zařazen podruhé. Řehula však obhajovat nebude, nekvalifikoval se, ale pokusí se na něj navázat pětice Filip Ospalý, Martin Krňávek, Lenka Radová, Renata Berková a Lucie Zelenková.

Když se v roce 1974 v Mission Bay v USA uskutečnil první triatlonový závod, jen málokdo si pomyslel, že se za čtvrt století bude podél olympijské tratě v Sydney tísnit půl milionu diváků.

Tolik se jich nyní sice zřejmě v areálu Vuliagmeri v Aténách nesejde, přesto je jisté, že se na tratích 1500 m plavání, 40 km jízdy na kole a 10 km běhu opět uskuteční velká bitva.

Ve středu bude o medaile usilovat padesátka žen, o den později stejný počet mužů. Ani jeden závod nemá vyložené favority; při vyrovnanosti světové špičky může myslet na medaile v obou závodech kolem dvacítky startujících, mezi nimi i čeští závodníci.

Ospalý i Krňávek neuspěli na mistrovství Evropy ani světa a celou letošní přípravu podřídili olympijskému úspěchu.

"Cítím se dobře a na teplo i trať jsem výborně připravený. Trať je náročná a spravedlivá a předpokládané teplo to ještě ztíží," řekl v Aténách Ospalý, který nárůst formy naznačil pátým místem v závodu SP před měsícem v anglickém Sapsfordu.

Ospalý řadí k největším favoritům patří Španěl Raňa, Australan Robertson a obhájce zlata ze Sydney Kanaďan Whitfield. Podle Krňávka nemá závod jasného favorita. "Může uspět kdokoliv z první pětadvacítky a tam oba patříme," tvrdí.

Proti většině závodů se dá předpokládat, že o medailích se nebude rozhodovat prakticky jen v běhu. Cyklistický okruh je totiž velice náročný, s těžkými stoupáními, takže je velice pravděpodobné, že do depa před během nedojede velká skupina.

A podle Zelenkové bude velice důležitá i plavecká část. "Kdo nevyleze z vody na dobré pozici, tak těžko bude ztrátu na kole dohánět," řekla závodnice, která se do Atén dostala až na poslední chvíli, když dostala divokou kartu po zranění Němky Pilzové.

Mezi ženami měly velmi dobré výsledky v letošní sezoně Američanky Taorminaová a Lindquistová, ve výborné formě je mistryně Evropy Fernandesová z Portugalska a z tradiční velmoci Austrálie touží napravit až páté místo ze Sydney Harropová.

"Z trati mám respekt a její tvrdý profil ještě ztíží očekávané horko. Jsem však v pohodě a odhodlána uspět," řekla Radová, považovaná za největší české želízko. 

Vedle Řehuly bude v Aténách chybět i další medailista ze Sydney, stříbrný Němec Vuckovic. Se závodní kariérou se již rozloučila i bronzová Švýcarka Messmerová, zatímco obhájkyně zlata, její krajanka McMahonová, se vrátila po mateřské dovolené. O vylepšení stříbra bude usilovat i Australanka Jonesová.

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat