Tři týdny se ještě kousnu, říká Dvořák

5 2004
Praha - Už si vyzvedl olympijské oblečení. Jestli jej v Aténách použije, není jisté. Nad startem trojnásobného mistra světa v desetiboji Tomáše Dvořáka na olympijských hrách visí otazník. "Koušu se už nějaký pátek, tak tři týdny to snad vydržím," tvrdil Dvořák optimisticky v on-line rozhovoru čtenářům idnes.cz.

Poslední dva roky se dvaatřicetiletý desetibojař trápí se zdravím. Na mistrovství světa v Edmontonu 2001 získal třetí titul mistra světa a pak si jeho organismus začal vybírat "dovolenou". Každým rokem se trápí s alergií, poslušnost vypovídá Achillova šlacha na pravé noze, loni bojoval se streptokokem, po sezoně měl ruku v dlaze kvůli zánětu šlach na palci.

Odpovědi Tomáše Dvořáka ZDE

Uvažoval dokonce o tom, že sezona 2004 bude jeho posledním. Že se rozloučí v Aténách, kde získal svůj první titul mistra světa. Ale v zimě přišel zlom.

Konec kariéry nehrozí

"V přípravě mě to znovu strašně chytlo, takže o konci kariéry ani náhodou nepřemýšlím. Příští rok se znovu pokusím pořádně se připravit," zdůrazňuje bývalý světový rekordman. Letos absolvoval pouze jeden desetiboj, v Götzisu splnil olympijský limit i navzdory tomu, že druhý den už jej zlobila achilovka. A zlobí stále. "Tak jsem ty olympijské věci ještě nevybalil. Co kdybych je náhodou musel vrátit?" říká.

"Občas se to zlepší, začnu trochu trénovat a pak se to zase zhorší. Potřeboval bych delší pauzu," lituje Dvořák.  Ale vynechat třeba sezonu a pak se vrátit, to si neumí představit. "Ale zoufalec nejsem, na provaz to není," směje se.

Trénuje, ale neběhá. Od května měl na nohou jen dálkařské a výškařské tretry. "Dnes jsem hodil na tréninku oštěpem lehce 62 metrů, Báře Špotákové to nějak nešlo, tak jsem ji ukazoval, jak na to," chlubí se spokojeně.

Touží jet do Atén, ale ne za každou cenu. "Na to už jsem velký kluk," vysvětluje desetibojař pražské Dukly. Svoji situaci už probíral i s kolegou Romanem Šebrlem. "Řekl, že by tam v každém případě jel," prozrazuje radu od světového rekordmana. Jenže Dvořák je rozhodnutý odletět pouze v případě, že bude moct závodit. "Jet si na olympiádu ublížit, to je hodně i na mě," dodává.

Definitiva v den odjezdu

Naději však živí dál, trénuje a obchází lékařské ambulance, ve čtvrtek navštívil Miloše Barnu, v pátek na něj čeká fyzioterapeut Pavel Kolář. "Snažíme se vymyslet, co udělat, aby byla achilovka provozuschopná," říká. "Rozhodnutí odjet je jedna věc a závodit s možností, že to nedopadne dobře, druhá."

Den, kdy padne definitivní rozhodnutí, si dopředu nestanovil, nic nechce uspěchat. Ví, jak se pod pěti kruhy závodí se zraněním. V Atlantě 1996 získal zdravý bronzovou medaili, v Sydney 2000 se  s bolestmi kolena musel spokojit se šestým místem. Nic podobného už zažít nechce.

"Uvidí se na letišti. Buď přijedu nebo ne," říká otevřeně, co oznámí činovníkům Českého atletického svazu a Českého olympijského výboru o své účasti v Aténách. Odletět má večer 16. srpna. "V hlavě to asi budu mít dřív," přiznává Tomáš Dvořák.

O olympijském závodě má jasnou představu už nyní, v Aténách by jej uspokojil výkon kolem 8400 bodů. "To ale na bednu asi stačit nebude," počítá, že medaile se budou rozdávat za výkony lepší než 8600 bodů. A Dvořákův tip na obsazení pódia pro nejlepší? "Je jedno, kdo bude druhý, když Roman bude prvý," přeje svému kolegovi, světovému rekordmanovi Romanu Šebrlemu.

Desetibojař Tomáš Dvořák odpovídá čtenářům iDNES.

Český olympionik, desetibojař Tomáš Dvořák v redakci iDNES odpovídá na dotazi čtenářů.

"Rozhodnu se zřejmě těsně před odletem. Ale kdybych nejel, určitě bych se díval," opověděl Tomáš Dvořák při on-line rozhovoru na otázku, jestli poletí do Atén.

Desetibojař Tomáš Dvořák odpovídá čtenářům při předolympijském on-line rozhovoru.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz