Tomáš Janků se hodlá dostat mezi elitu

1 2004
Nymburk - Zkušený český výškař Tomáš Janků se chystá na druhé olympijské hry. Od rána je na soustředění v Nymburce, odkud taky čtenářům iDNES odpovídal v on-line rozhovoru. "Na evropských i světových závodech mám několik umístění do osmého místa. Rád bych se dostal mezi absolutní špičku a z účastníka udělal medailistu," řekl.

Odpovědi výškaře Tomáše Janků najdete
ZDE

U počítače seděl hodinu a trpělivě odpovídal."Málem jsem zavařil klávesnici, ale za patnáct minut mám trénink, tak musím končit," skoro se omlouval.

Odpolední blok přípravy byl zaměřený na odrazy.

Ve sportovním středisku bude deset dní, má tam dobré podmínky k přípravě. "Zatím se chystáme po stránce fyzické přípravy: posilovna, odrazy a obecné běhání. Podmínky pro trénink jsou výborné," pochvaluje si.

Pak pojede do tepla na Lanzarote. Následovat bude pár závodů Grand Prix, pravděpodobně Belém a Sao Paulo. Těsně před olympiádou ještě doladí formu a bude trénovat.

Nerad vykládá o osobních ambicích? "Tuto otázku nemám moc rád a na ni odpoví můj manažer Franta Kocourek," řekl s úsměvem. Dobrou náladou je pověstný, potvrdil ji hned při následující odpovědi. Kolik výškařů může na OH získat medaili? "Tři - zlatou, stříbrnou a bronzovou."

S dalším českým reprezentantem, mladším a nyní úspěšnějším Jaroslavem Bábou, vychází bez potíží. "Jarda je určitě dobrý kluk, nezblbnul z takového úspěchu a nárůstu výkonnosti. Určitě nejsem naštvaný, že je teď lepší než já. Dává mi to sílu se dál prát sám se sebou, protože výška je individuální sport. Občas jsem mu rady vnucoval, ale už jsem s tím přestal. Společné soustředění jsme spolu zatím neměli a ani neplánujeme. Každý trénujeme trochu jinak," konstatuje závodník pražské Dukly.

Těší se na druhou olympiádu

"Atlanta? To byl nejkrásnější závod po sportovní i společenské stránce. A největší. Mám strach, že ho už nic nepřekoná," obává se devětadvacetiletý výškař pražské Dukly.

Na prvních Hrách skončil čtrnáctý, jaký má cíl na druhých? "Radši nepište, že bych rád vyhrál," bránil se s úsměvem: "Tuhle otázku zatím nechám otevřenou."

Do Atén se probojoval už loni, kdy na Evropském poháru ve slovinském Valenje skočil potřebných 230 centimetrů. Limit B splnil na začátku roku v Hustopečích -  228 cm.

"Začátek sezony mi vyšel, pak se mi ještě povedlo ve Stromovce vyhrát na halovém mistrovství republiky. Jenže místo aby forma před evropským šampionátem gradovala, šla dolu. V Maďarsku jsme nemohl sladit koordinaci pohybu. S trenéry   jsme si sedli a změnili model přípravy."


Zkušený reprezentant ocenil výkon o deset let mladšího Jaroslava Báby. Ten na halovém mistrovství skončil třetí. "Má všechny předpoklady, je super skokan. Dokáže pohyb koordinovat a do skoku dát veškerou sílu. Česká výška nemusí mít o dobrou budoucnost strach."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz