Testy na růstové hormony jsou na OH připraveny

12 2004
Praha - Boj proti dopingu na olympijských hrách pokročí do nové dimenze. Sportovci se v Aténách musejí připravit na testy, které odhalí, zda nezneužívají lidské růstové hormony (HGH). Předseda Světové antidopingové agentury WADA Dick Pound potvrdil, že metoda na zjišťování HGH je připravena.

Testovat se v Řecku bude i na přítomnost do loňského roku neodhalitelného steroidu THG a prostředků na zlepšení okysličování krve, jako je například EPO. Celkem se prověří přibližně 3500 vzorků.

"Máme test. Jeho parametry si ale necháme pro sebe," řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci Pound. "Pokud tu jsou lidé, kteří hormony zneužívají, najdeme je," dodal s tím, že testování bude v Aténách zahrnovat i mimosoutěžní odběry.

Test na růstové hormony vyvinula britská badatelka Claire Hartleyová z univerzity v Southamptonu. Metoda dokáže odhalit užití HGH až 84 dnů po aplikaci. Je prý možné, že některé vzorky budou v Aténách zakonzervovány a analyzovány až dodatečně.

Růstové hormony, které se přirozeně vyskytují v lidském těle, někteří sportovci podle expertů na boj s dopingem hojně zneužívají k urychlení nárůstu svalové hmoty a tkání. Ohrožují tak ale své životy; jako vedlejší účinky se totiž mohou objevit srdeční problémy, nárůst tukové hmoty či různá znetvoření.

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz