Tenk se při rozhovoru pobavil

13 2003
Ostrava - Při odpovědích na dotazy čtenářů se většinou usmíval. Bronzový medailista z olympijských her v Sydney se při on-line rozhovoru pro iDNES dobře pobavil. "Jaká je spolehlivá zbraň na tchýně? Opravdu netuším. Ani jsem po tom nepátral, protože se svou vycházím dobře," řekl sportovní střelec Martin Tenk.

Odpovědi Martina Tenka čtěte ZDE 

"Nejsem myslivec a na živé tvory nestřílím. Rozhodně bych se neuživil ani jako odstřelovač. Na lidi bych střílet nedokázal. K policii bych možná šel, kdyby o mě byl zájem, ale zatím to není aktuální," prohlásil s úsměvem na tváři.

Martin Tenk se v posledních čtyřech letech proměnil na všech světových akcích ve sběratele medailí. V nastoleném trendu pokračoval i letos. "Nejvíc si v letošní sezoně cením vítězství ve Světovém poháru ve Ford-Beningu v Americe. Bylo špatné počasí, a přesto se mi podařilo vyhrát. To bylo jedno z posledních finále, kde jsem byl spokojený. I když jsem vyhrál i další závody Světového poháru," odpověděl zkušený reprezentant v ostravské redakci.

S velkým předstihem vybojoval pro český střelecký svaz jedno místo pro olympijské hry v Aténách. S největší pravděpodobností tam pojede on a dalších sedm střelců. Přiveze medaili, kterou od něj hodně lidí očekává? "Budu se snažit, ale bude to těžké,"říká.

Favoritů bude hned několik. "Světová špička je opravdu tak vyrovnaná, že může vyhrát kdokoliv. Sportovní forma ve střelbě? To je věc, kdy vám to nejde úplně samo, nebo na druhou stranu  někdy padají desítky a ani nevím, jak. To je pak sportovní forma ve střelbě. Hodně záleží i na štěstí."

Je mu přes třicet, přesto na konec kariéry zdaleka nemyslí. "Střílet budu tak dlouho, jak dlouho mi to ještě půjde. Pokud si ale vezmu vzor ze švédského střelce Skanakera, tak ten střílel olympiádu v roce 1996 v Atlantě a to mu už bylo asi 64 let a dodnes nás na závodech prohání."

Už jeho otec byl střelec, ale k tomuto sportu ho přivedla matka. "Zkoušel jsme v mládí hrát stolní tenis, plaval jsem a hrál basket. Bohužel nic mě tak nezaujalo, jako střelba. Když jsou výsledky dá se střelbou uživit rodina. Ale na nějaké zabezpečení do budoucnosti to není. Po skončení kariéry bych se zřejmě stal trenérem, abych mohl své zkušenosti předat dál."
 
Při závodech je prý stejně důležité ostré oko jako pevná ruka. "Jedno bez druhého nejde. Musím si také věřit. Kdybych si něvěřil, tak tam nemám co dělat. Nejsem ale zase tak sebevědomý, protože vím, že je ještě spousta věcí, které nemumím. Teprve při závodech sbírám zkušenosti," zopakoval.

Přišla řeč i na letošní mistrovství Evropy. Příliš se mu nevydařilo a po letech nezískal medaili. Navíc v domácím prostředí v Plzni. Proč? "Protože tři byli lepší," nelámal si Martin Tenk hlavu s odpovědí. Sezona pro něj končí. Už zanedlouho ale startuje příprava na mistrovstvíá Evropy v Maďarsku.

Střelec Martin Tenk odpovídá na dotazy čtenářů

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz