Televizní práva stojí miliardy dolarů

11 2004
Praha - Televize vládne světu. Ať se vám to líbí nebo ne. A bude tomu tak i při aténských hrách. Mezinárodní olympijský výbor odhaduje, že dvaapadesát procent příjmů z her zajistí televize. Ty zprostředkují sportovní podívanou více než čtyřem miliardám lidí ve dvou stech zemích celého světa.

Přitom v roce 1956 prohlásil Avery Brundage, tehdejší šéf MOV: "Šedesát let jsme si vedli dobře bez televize, v další šedesátce tomu jistě nebude jinak." Jak hluboce se mýlil...

Cena televizních práv - nejdůležitějšího zdroje olympijských zisků - stále roste. Stejně jako podíl příjmů z televizních práv na celkových výdělcích.

Zimní hry ve Squaw Valley 1960 koupila americká společnost CBS za 50 tisíc dolarů. Zimní Vancouver 2010 a letní olympiádu v roce 2012, jejíž dějiště ještě ani nebylo zvoleno, získala pro americký trh NBC už za více než dvě miliardy.

Aténská cena zdolala podruhé v historii miliardovou bariéru - 793 milionů zaplatila NBC, 394 milionů Evropská vysílací unie EBU, sdružující 71 veřejnoprávních televizí z 51 zemí včetně České televize. K tomu přibyly nižší částky z dalších regionů.
Navzdory horentnímu "vkladu" předpokládá NBC, že díky Aténám zbohatne o 65 milionů dolarů.

"Náklady na zajištění přenosů z mistrovství světa v hokeji, fotbalového Eura a olympiády odhadujeme na sto čtyřicet milionů korun," uvedl Martin Krafl, mluvčí ČT, jež do Atén vysílá čtyřiadvacetičlenný štáb. To je zhruba polovina všech akreditovaných českých mediálních pracovníků.

Autoři:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz