Televizní fanoušci se při olympiádě nevyspí

Jiří Welsch - Basketbalista Jiří Welsch stráví část olympijských her v pražském studiu ČT. | foto: MF DNES

9 2004
Praha - Sportovní fanoušci si už můžou kupovat povzbuzující prášky. U obrazovek České televize se v příštích dnech nevyspí. Ve středu odvysílá ČT první olympijské studio, v pátek zahajovací ceremoniál a od 14. srpna do 29. srpna bude 24 hodin denně druhý kanál ČT "okupovat" pouze olympijské hry v Aténách.

Víc než 140 milionů stála ČT vysílací práva na tři největší letošní sportovní akce: mistrovství světa v ledním hokeji, fotbalové Euro a olympijské hry v Aténách. Přenosy ze soutěží v Řeckou začnou na obrazovkách veřejně-právní televize v šest hodin ráno 14. srpna a skončí deset minut po 23 hodině 29. srpna.

"Prioritou pro nás je odvysílat maximum nejatraktivnějších soutěží živě," zdůraznil filozofii olympijského televizního projektu šéfkomentátor ČT Robert Záruba.

ČT bude využívat multiprogram EBU, který zahrnuje pět vysílacích tras, ale také další unitrasy. Velkou část vysílání obstarají přenosy z největších olympijských sportů: plavání a atletiky. Pevné místo v programu mají disciplíny s českými nadějemi na medaili - vodní slalom, střelba, veslování nebo rychlostní kanoistika. Výrazně větší prostor v porovnání se Sydney 2000 dostanou na obrazovkách míčové sporty.

Prioritou budou Češi

Přímé přenosy a záznamy doplní každé tři hodiny tzv. "Rychlý přehled" se souhrnem všeho podstatného, co se v uplynulých hodinách v Řecku stalo a následně aktualizovaný program dalšího vysílání. Ten je sice už dopředu stanoven, ale změny jsou v něm vyhrazeny.

"Budeme jěj měnit podle účasti českých sportovců," připomněl Záruba. Diváci se tak nemusí obávat zdlouhavých přenosů z dopoledních kvalifikací, rozplaveb a  rozjížděk. Změny a informace o vysílání budou zveřejňovány také na stránkách www.loh.cz a na teletextu ČT 1, str. 250.

ČT připravuje v Řecku také dva samostatné programy - "Češi v akci " se souhrnem českých výsledků v daný den a "Atény z antény", ve kterém bude Jaromír Bosák zpovídat zajímavé hosty v Českém olympijském domě v Aténách.

O to všechno se v řecké metropoli postará výprava 24 pracovníků ČT, mezi nimiž je 14 komentátorů a reportérů. "Nebude to pro ně jednoduché, nemáme komentátorské pozice na všech sportovištích," přiznal Záruba. Program ČT se bude snažit přiblížit divákům dění ve všech sportech, ne všechny se však objeví na obrazovce v přímých přenosech. "Třeba pozemní hokej nebo vodní pólo. Nebyly zahrnuty do multitras," dodává.

Olympiáda v ČT: 15 - 20 milionů

Unitrasy využije Česká televize například na přenosy ze zápasů ženského basketbalového týmu. "Celkem máme naplánováno 23 zápasů v basketbalu, ale když český tým postoupí do semifinále, může jich být i víc," doplnil komentátor Jakub Bažant.

Právě basketbalové zápasy budou mít mimořádně zajímavého spolukomentátora z Prahy. Ve skupině 40 odborníků, kteří budou komentovat olympijské dění v pražském studiu, totiž září také jméno basketbalisty Jiřího Welsche. Za mikrofon však usednou i další známí sportovci - bývalá mistryně světa v běhu na 800 m Ludmila Formanová, bronzový triatlonista ze sydney 200 Jan Řehula, ex-mistr světa v moderním pětiboji Michal Sedlecký nebo házenkářka Petra Čumplová.

V noci, když v programu Her žádné soutěže naplánovány nejsou, se na obrazovce objeví záznamy nejdůležitějších okamžiků předchozího dne a rozšířené záznamy. Po půlnoci bude připraven také dvacetiminutový sestřih z boxerského turnaje pod názvem Olympijský ring.

Část čtyřiadvacetičlenné výpravy ČT už je přímo v Aténách. Kromě technických záležitostí je překvapila další změna v časovém programu - řečtí organizátoři se totiž rozhodli posunout začátek zahajovacího ceremoniálu. Tentokrát o čtvrt hodiny, na 19.45. "Prý hlavně kvůli tomu, aby olympijský oheň zapálili ještě před půlnocí," upozornil televizní diváky přímo z Atén vedoucí české výpravy Vladimír Drbohlav.

Náklady České televize na olympijské hry se pohybují v částce mezi 15 až 20 miliony korun, stejnou sumu však veřejně-právní televize očekává ve výnosech z reklamy.

Nepřetržitě vysílat z olympiády bude i Eurosport

Nepřetržité televizní vysílání z dějiště olympijských her připravuje také satelitní stanice Eurosport. Diváci, kteří mají možnost sledovat specializovaný kanál v různých jazykových mutacích, se mohou těšit dokonce na dvacetihodinovou denní porci v češtině. Specialitou Eurosportu budou takzvané vložené obrazovky, které v některých okamžicích přiblíží dění na stadionech ve dvou disciplinách současně.

Přímé přenosy v české verzi začínají už v 7:30 ráno a končit budou hodinu před půlnocí. Vedle přenosů a záznamů ze sportovišť připravuje Eurosport i magazíny a zpravodajské souhrny včetně hodinového pořadu Olympic extra, který začne každý den ve 23:00.

Lahůdkou pro sportovní fajnšmekry by mohla být nabídka, kterou hodlá připravit pro své zákazníky vedení satelitní televize UPC Direct. Ta hodlá během her zařadit do své nabídky specializované kanály Atény 1, Atény 2, Atény 3 a Atény 4, které
by přinášely pohledy na různá sportoviště ve stejném čase a fanoušek by si tak mohl vybrat.

"Doufáme, že zařazení těchto kanálů bude realizováno a jejich provozovatel je poskytne k volnému individuálnímu příjmu," uvedl český ředitel služby UPC Direct Evžen Chlanda.

Autoři:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz