Synové českých rodičů bojují s Brazilci

22 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Synové českých rodičů porazili druhý nejlepší pár světa a vrhli se mezi fanoušky. Starší Pavel se nadšenými diváky nechal zvednout z pískové plochy až na vyvýšenou tribunku a přimkl se k národní vlajce. Byla červená s bílým křížem. Bratři Lacigové na olympijském turnaji v plážovém volejbalu reprezentují rodné Švýcarsko.

"Pořád se trochu cítím jako Čech," přizná starší z volejbalistů. Nebrání se oslovení Pavle, ale v dokladech má křestní jméno Paul. Je mu 33 let a stejně jako jeho o čtyři roky mladší bratr Martin se narodil ve Švýcarsku. Rodiče se tam uchýlili po srpnu 1968.

Při cestě olympijskou vesnicí se občas ohlédnou po českém reprezentačním tričku, ale sportovce ze země svých rodičů skoro neznají. "Je to moc veliká famílie, abychom se dokázali zorientovat" řekl Paul Laciga roztomilou češtinou.

Sami bydlí v hotelu blízko areálu pro plážový volejbal, takže do vesnice chodí pouze na návštěvy. "V televizi máme jen řecké programy, a tam se o jiných sportovcích nemluví," reaguje Martin na dotaz, jaký má přehled o výsledcích krajanů svých rodičů. "Střelba a vodní slalom? Tak to Řekové nevysílají," doplnil Paul.

Lacigové jsou už dlouho nejlepšími plážovými volejbalisty v Evropě a na světovém žebříčku jim nyní patří třetí místo. Svého času byli prvními Evropany, kteří se dokázali rovnat Brazilcům, dlouho neohrozitelným vládcům volejbalových pláží.

Záludný los se postaral o to, že ze tří nejlepších dvojic na světě může do semifinále postoupit jen jedna. Lacigové o toto jediné místo podstupují tuhé boje s brazilskými soupeři.

V sobotu Čechošvýcaři porazili ve třech setech druhý pár světa Benjamina s Marciem a ve čtvrtfinále dnes večer vyzvou světové jedničky Ricarda a Emanuela.

Do smrtící čtvrtiny turnajového pavouka se dostali shodou několika okolností. Ve skupině prohráli se Španěly Bosmou a Herrerou 1:2, takže šli do play-off z méně výhodného druhého místa ve skupině. Totéž potkalo i Benjamina s Marciem.

O zbytek se postala náhoda, která řídí každé losování.

"Dali jsme si za cíl postup do semifinále, a myslím, že jsme na dobré cestě ho splnit," řekl Martin Laciga. Jeho sebevědomí posíl právě dohraný zápas s prvními z Brazilců. "Klidně napište, že to byl i český úspěch," smál se Paul. "Ale pak bych chtěl vidět v hledišti taky nějaké české vlajky."

Paul Laciga slaví se švýcarskými fanoušky postup do čtvrtfinále olympijského turnaje

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Najdete na iDNES.cz