Svoboda: Mou motivací jsou Thorpe a spol.

12 2004
Praha, Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Plavec Květoslav Svoboda má před sebou důležité dny. V pátek bude vlajkonošem české výpravy a v neděli jej čeká závod na 200 metrů. Ještě předtím si ale povídal se čtenáři iDNES. "To, že ponesu vlajku, je pro mě veliká čest. Vždyť to se v minulosti poštěstilo jen olympijským medailistům," řekl ke své páteční roli.

Odpovědi plavce Květoslava Svobody najdete ZDE

Do Atén přijel s jasným cílem. "Chci si vylepšit osobní rekord, to je pro mě důležitější než samotné umístění. Kdyby se mi to nepovedlo, považoval bych to za neúspěch. Budu se snažit, nechám v bazénu všechno. I něco navíc," slíbil.  

Několik čtenářů se pozastavovalo nad tím, proč se pouští do bitvy na 200 metrů s giganty Australanem Thorpem, Nizozemcem van Hoogenbandem a Američanem Phelpsem, a raději nezkusí jinou trať. "To, že se v tomhle závodě sejde tolik es mě motivuje k co nejlepšímu umístění," tvrdí. "Navíc, pořád si myslím, že toho dokážu nejvíc právě na dvousetmetrové trati."

Jako favority závodu, který nejen podle něj bude jedním z vrcholů her, vidí Thorpa a van Hoogenbanda. "Phelps bude bojovat jen o bronzovou medaili," říká na adresu amerického plavce, který halasně avizoval útok na sedm zlatých medailí. "To je myslím v dnešním plavání nereálné," míní Svoboda.

To, že se po dlouhé době poplave v otevřeném bazénu mu vůbec nevadí. "Já mám teplo a sluníčko rád. Bylo by to náročnější jedině v tom případě, kdyby foukal vítr. Ale bazén je obklopen tribunami, což pomáhá. Většina plavců plave v zrcadlových brejličkách, takže nevadí ani slunce."

A jak rychlých časů se bude v Aténském bazénu dosahovat? "Neřekl bych, že patří k nerychlejším, ale voda je v něm kvalitní a dobrá. Samozřejmě uvidíme až začnou závody, to je pokaždé největší zkouška kvality bazénu."
 
Při závodech spoléhá kromě vlastního výkonu i na talismany a rituály. "Mám pár kamínků pro štěstí a nějaké oblíbené přívešky. Rituál mám pořád stejný. Zůstávám do poslední chvíle se svým trenérem, který mi pomáhá v mých výkonech."
 
Olympijské účinkování pro něj skončí už v 17. srpna, v Aténách zůstane ale ještě další týden. "Rád bych se podíval na atletiku, hlavně na běh na 100 metrů. A taky na tenistu Jirku Nováka," nastínil své plány. "Uvidíme, na co budou volné vstupenky."

Českým sportovcům věří. "Myslím si, že deset," odpověděl na otázku, kolik medailí v Aténách získají. "A plavání bude mít konečně po dlouhé době několik finálových umístění," dodal přesvědčivě.


Český plavec chce do finále, olympijských favoritů se nebojí

Olympijskou atmosféru už vnímá několik dní. Ale nervózní není, spí v klidu. Čekání na odlet do Atén si plavec Květoslav Svoboda krátil sledováním komedie na svém DVD přehrávači.

"Posledních deset dní jsem trénoval doma. Když jsme se připravovali na koupališti bylo tam strašně moc lidí. Cítil jsem, že se hry blíží. Ale ta pravá nervozita na mě padne asi až na místě," usmívá se nakrátko ostříhaný chlapík, na hlavě má nasazené moderní sluneční brýle.

Davy fanoušků, ale i známí, ho žádají, aby jim při ceremoniálu zamával. "Jo, to udělám. Bude to pro všechny lidi, kteří fandí českým sportovcům," diplomaticky odpovídá sběratel medailí z evropských i světových šampionátů.

Svoboda se může stát jedním z hlavních hrdinů dlouho očekávaného představení. Jeho megahvězdy jsou Australan Ian Thorpe a Američan Michael Phelps. Jinak řečeno: jedenácti a pětinásobný mistr světa.

"Nastupuju v disciplíně, která bude jedním z vrcholů her. Favoritů je dost. Olympiáda má podat důkaz, kdo je velmocí číslo jedna: Amerika nebo Austrálie? Já si osobně  myslím, že smát se může i třetí v řadě: Nizozemec Pieter van den Hoogenband," odhaduje borec, který na loňském světovém šampionátu skončil těsně čtvrtý.

Odhodlání z něj přímo čiší. Touží po finálové účasti. "Klíčová bude rozplavba, když se povede, dostanu se do pohody a můžu udělat velké věci. Chci zaútočit na osobák, potvrdit, že jsme udělali kus práce a opět se přiblížit světové špičce. Pokud zaplavu rekordní čas a bude to stačit jen na dvanácté místo, vnitřně zklamaný nebudu," tvrdí znojemský kraulař.

Venkovní bazén, který pořadatelé nestihli zastřešit, mu vyhovuje. "Nevadí, že není krytý. Já jsem teplomil, nerozhodí mě ani padesát stupňů. Cítím se skvěle psychicky, těším se mezi hvězdy," říká přesvědčivě a jedním dechem dodává, že podle tréninkových časů posledního týdne má i formu.

Bere si DVD přehrávač, volný čas vyplní čtením novin a časopisů. "Myslím, že získáme více medailí než v Atlantě a Sydney," zahrál si Svoboda na proroka. Před čtyřmi lety vybojovala česká výprava osm cenných kovů. "Závody nám tady končí 17. srpna, pak budeme v Aténách ještě další týden. Snad se podívám i na ostatní sporty. Dost mě láká třeba atletika."

Do Atén přiletěl ve středu ve dvě hodiny ráno. Když vystoupil z letadla, překvapilo ho teplo. "Bylo 27 stupňů. Teď se musím jít pořádně vyspat a večer si půjdu zatrénovat."

I po nočním příletu se cítí výborně.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Najdete na iDNES.cz