Svět Thorpa: zmrzlina, upíři, voda

10 2004
Atény - Miluje filmy o upírech, zmrzlinu, karamelové tyčinky a hovězí steaky. Listuje v burzovních zprávách, do uší mu nejčastěji duní řízná skupina Red Hot Chilli Peppers a když si zapne televizi, hledá kreslený seriál o rodině Simpsonových. Výborně surfuje na vlnách oceánu, vybraně se obléká, nakupuje u Versaceho. A má krásnou postavu, kterou neobdivuje jen Austrálie, ale vlastně celý svět.

Kolovala o něm fáma, že je homosexuál, protože pořád žije u rodičů.
 
Ian James Thorpe. Je mladý, krásný a úspěšný. Jeho jmění už přesáhlo sto milionů dolarů, skoro všechno dostává za reklamní smlouvy.

Mohl by se živit jako model nebo herec, ale on plave. Nejlíp ze všech. Aspoň se to o něm říká. Olympiáda v Aténách to má potvrdit. Na té minulé v Sydney, když mu bylo sedmnáct, získal Thorpe tři zlaté a dvě stříbrné medaile. Teď jich může být dohromady šest.

Přezdívá se mu Torpédo. Jak by ne, když se ve vodě chová tak přirozeně, jako by v ní žil celý život. "Miluju delfíny. Jejich pohyb, jejich inteligenci. A gepardy pro jejich ladnost a rychlost."

Obě zvířata se spojují v Thorpovi. Třináctkrát vylepšil individuální světový rekord a vyhrál jedenáct velkých zlatých medailí.
 
Geniální a nedostižný

Plavecká legenda Janet Evansová přirovnává Thorpa k fenomenálnímu basketbalistovi Michaelu Jordanovi. On byl ve svém sportu nedostižný. Takovou vizitku má i Thorpe.

"Vím, že lidé v Austrálii ode mě očekávají velké věci. A já tomu fandím, ne že bych byl pod tlakem," prohlásil na konci července během tréninkového kempu. Mladí Australané se podle něho oblékají, češou i chovají.

V Aténách poplave šest závodů: 100, 200 a 400 metrů volným způsobem, k tomu tři štafety. Nedává si žádné cíle. Ví, že je jedinečný a může pokaždé vyhrát. Ale taky nemusí.

"Mám respekt ke svým soupeřům. Zároveň chci být tak dobrý, jak jen to jde. Tedy nejlepší. Ale perfektní nikdy nebudu," říká.

Postupně se proti němu postaví sokové: Rus Popov, Nizozemec van den Hoogenband a na dvousetmetrové trati i Američan Phelps, který vyhlásil opovážlivý útok na osm zlatých medailí.

Kdo ten souboj vyhraje, bude pasován na rytíře plaveckých sportů. Nepřekonatelný je na čtyřstovce, které vládne nepřetržitě od roku 1998. Až na jednu výjimku: při jarním australském šampionátu podklouzl na startovacím bloku, zahučel do bazénu a byl diskvalifikován. Kolega Stevens mu však olympijské místo přenechal.

Za kolik? A pod jakým tlakem musel být, když to udělal? Otázky zůstávají, odpověď je stále stejná: "Ian si plavat zaslouží." Lobboval za něj i australský premiér.

Jóga, posilovna, box
 
Jeho rodiče - Ken a Margaret - jistě budou fandit u aténského bazénu. Možná přiletí i sestra Christina, která malého Iana k plavání přivedla. On jako kluk zkoušel kriket, atletiku, ragby a taky fotbal.

Když mu bylo osm, začal se sestrou závodit v bazénu. A už z vody nevylezl. Ve čtrnácti, jako nejmladší v historii, už reprezentoval Austrálii. Rozený talent, jeho styl je mimořádný, pluje vysoko, měkce přenáší paže nad hladinu a mohutně zabírá. "Je to nejtalentovanější přírodní plavec všech dob," tvrdí o něm experti.

Australský trenér Brian Sutton prohlásil: "Požádejte doktora Frankensteina, ať ze stovky nejlepších plavců sestaví prototyp nepřekonatelného. Co vyrobí? Thorpa!"

Metrákový Australan, který měří 195 centimetrů, ročně uplave přes tři tisíce kilometrů. Jeho výdrž je obdivuhodná. Dřív byl hodně hubený, teď má plno svalů.

Změnil trénink, víc posiluje, začal boxovat, cvičí jógu. To všechno kvůli Aténám.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz