Švehla musí hubnout, Vála přibrat

10 2004
Praha - Rozdílné starosti mají týden před odletem na olympiádu dva zástupci českého zápasu: Petr Švehla musí zhubnout a David Vála má podváhu. "Dostat se do elitní desítky," nastínil trenér české reprezentace Ervín Varga umístění, které bude považovat za úspěch. Do Sydney letěli tři zápasníci, do Atén míří dva.

Ještě čtyři kilogramy musí do vážení v Řecku shodit Petr Švehla, šlachovitý borec ve váze do 55 kilogramů.

"Váhu jsem začal upravovat s předstihem. Jídlo srazím na minimum, hodně se budu hýbat a chodit do sauny. Jsem zvědavý, co se mnou udělá řecké horko," obává se dehydratace  bronzový medailista z letošního mistrovství Evropy ve Švédsku.

David Vála, jenž se světu předvede v kategorii do 120 kg, má deset kilo podváhu, jíst může, ale už je stejně nenabere. "Teď už by to bylo pouze na škodu. Zase bych měl být obratnější a rychlejší," předpokládá Vála, jenž vzpomíná na deváté místo z minulých olympijských her v Sydney.

Zápasníci odletí do Atén až 18. srpna. Čtyři dny před vážením a klíčovým losem. Začátek bojů pod pěti kruhy budou oba sledovat v televizi. "V pražském Olympu mám řadu kamarádů, budu jim fandit. Třeba diskařce Věře Cechlové-Pospíšilové, ale nechci zbytečně jmenovat," uvedl urostlý pořízek s kšiltovkou naraženou na hlavě.

Přípravu zápasníkům narušila zranění a organizační problémy. "David Vála marodil s kotníkem, měl i měsíc virózu. Petra Švehlu zase tahal sval na noze. Teď jsou snad kluci v pořádku. Budeme si léčit poslední šrámy, ladit formu a odpočívat. Teď už platí pořekadlo, že míň znamená někdy víc. Původně jsme měli vycestovat ještě na sparingy do Maďarska, ale oni naše pozvání nakonec zrušili. Náhradní řešení jsme našli ve sportovním centru v Nymburce," uvedl Varga.

Právě kvůli jarním turnajům v Polsku a Maďarsku se čeští zápasníci nedostali na předolympijské klání v Aténách. "Měli jsme jiný program, ale nevidím v tom problém. Právě v Aténách se Švehla poprvé nominoval na olympijské hry a Vála tam měl premiéru na velkém turnaji. V Řecku jsme závodili už stokrát. Je jasné, že na olympiádě bude šrumec, jiná atmosféra, ale haly jsou v podstatě všude stejné," konstatoval kouč.

Třebaže žádného zvěda do Řecka nevyslal, ví, že hala je prostorná, klimatizovaná a se slušným zázemím. Teplota je v ní 25 až 30 stupňů.

Větší medailové naděje se vkládají do Švehly, který dokázal porazil olympijského vítěze, mistra světa i ovládnout celé mistrovství Evropy. "Díky divokým kartám Alžířana a Dominikánce se váha do 55 kg rozšířila na 22 borců. Z toho sedmnáct má naprosto stejnou naději na zlato, i Petr. Tak je světová špička vyrovnaná. Bude záležet na losu formě a výkonu rozhodčích," tvrdí Varga.

"Samozřejmě se chci ukázat v lepším světle než v Sydney, kde jsem oba zápasy prohrál. Nejdříve jsem podlehl Číňanovi, i když jsem minutu před koncem vedl 3:2 na body. Byla to moje chyba, která mě rozhodila i před druhým bojem," zavzpomínal Švehla.

David Vála by se mohl probojovat do elitní desítky, "Ve váze do 120 kilogramů je situace poněkud jiná. Je v ní šest absolutních špiček, dalších sedm kluků na úrovni Davida a pět borců, které by on měl porazit. Záleží, koho dostane při losu," uvedl Varga.

Do olympijské výpravy se nedostal zkušený Marek Švec. "Pro český zápas je určitě velká škoda, že se do nominačních kritérií nepočítalo dubnové mistrovství Evropy ve švédské Haparandě, kde Marek skončil třetí. Je mu sice přes třicet, ale není psychicky ani fyzicky opotřebovaný. Věřím, že svoje kvality ukáže za čtyři roky v Pekingu," dodal Ervín Varga.

Na tiskové konferenci se představili čeští reprezentanti v zápase řeckořímském Petr Švehla (vpředu) a David Vála před jejich odjezdem na olympijské hry do Atén. Vpravo trenér Ervín Varga.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz