Stříbrná Hyková ráda pivo a touží po autě

19 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Podruhé zažil Český olympijský dům v Aténách slávu. Opět se o ní postarala střelkyně. Po Kateřině Kůrkové se stala hlavní postavou devatenáctiletá Lenka Hyková. "Oslava byla dobrá, jen mě otravovalo moc novinářů," řekla novopečená stříbrná medailistka ve střelbě ze sportovní pistole v rozhovoru se čtenáři iDNES.

Odpovědi Lenky
Hykové ZDE

"Jsem strašně šťastná, že to tak dopadlo. Chci poděkovat všem, kteří mě pomohli se sem dostat," rozplývala se nečekaná hrdinka dne, na níž v zástupu gratulantů čekala s kyticí, přáním i polibkem ministryně školství a tělovýchovy Petra Buzková.

V noci před závodem prý cítila mírné chvění. "Obvykle spím velmi dobře, ale tentokrát to bylo jiné, ne tak klidné. Ale rozhodně jsem se nebála," zdůrazňovala.

Když se ráno probudila, dostalo se jí povzbuzení od její spolubydlící Kateřiny Kůrkové. "Opakovala mi, že jsem dobrá střelkyně a že na to mám. To mi ostatně říkala spousta lidí," usmívala se.

Na medaili před začátkem závodu vůbec nemyslela. "Do závodu jsem šla s tím, že by bylo fajn dostat se do  finále. A když se to povedlo byla jsem vážně v šoku," přiznala plzeňská střelkyně. "Pak jsem si ale v duchu říkala: když už tam jseš, medaile by byla pěkná."

Do Českého domu dorazila s mírným zpožděním. "Dost se to na střelnici protahovalo. Vyhlášení vítězů, tiskovka, rozhovory. A také fronta na dopingu. Vypila jsem toho hodně, takže když na mě vyšla řada, docela se mi už chtělo," usmívala se.

Tak jako každý medailista zažívá hektické chvíle. "Ani jsme si nestačila přečíst všechny zprávy na telefonu." Popovídat si zatím nestačila ani s tatínkem a trenérem v jedné sobě Vladimírem Hykou. "Ale mamka psala, že všichni blahopřejou, že je táta moc šťastný. Úplně si dokážu představit, jak sedí u televize, kouká a brečí. A já ho přitom ještě nikdy brečet neviděla."

Za stříbrnou medaili dostane půl milonu korun, pěkné dárky si odvezla i Českého olympijského domu. "Byla jsem dobře informovaná. Katka už s tím má zkušenosti, a tak mi cestou sem říkala, co dostanu. Památeční medaile je pěkná, hodinky se hodí a na zájezd se těším. Jen doufám, že bude v dobrém termínu, aby mi to nenabouralo školní docházku."

V Českém domě na uvítanou s chutí vypila sklenici plzeňského piva. Medaili však zapije s přáteli úplně jiným nápojem. "No přece Amarettem. To je můj oblíbený likér," směje se.

Střelkyně Lenka Hýková pózuje se stříbrnou medailí z olympiády v Aténách po online rozhovoru se čtenáři iDNES. (1í. srpna 2004)

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz