Střelkyně vítaly salvy i ohňostroj

24 2004
Plzeň - Střelci umí slavit. Zástupci klubů Dukly a Rapidu Plzeň v pondělí v Lobzích připravili velkolopé uvítání medailistkám z olympijského Řecka, Kateřině Kůrkové a Lence Hykové. "Jsem strašně dojatá," přiznala Lenka Hyková, stříbrná ze závodu sportovních pistolářek.

Dopoledne v 10.47 k areálu střelnice dorazily dvě modré dodávky a několik osobních aut. Vpředu vedl kolonu vůz posetý českými vlaječkami.

V tu chvíli zazněl vítězný chorál We are the champions od Queen. Když se střelkyně vysoukaly z aut, kropilo je šampaňské a začalo další číslo. Z podstavce transparentu "Vítáme střelce, medailisty z olympiády" vytryskl malý ohňostroj doprovázený oslavnými petardami.

Nad vším vlála i vlajka Řecka, dějiště olympijských her.

"Tušila jsem, že se něco chystá, a je to skvělé," usmívala se bronzová vzduchovkářka Kateřina Kůrková. Ta už podobné přivítání zažila před dvěma lety, kdy přivezla nečekané zlato z mistrovství světa ve Finsku. Rozverná nálada se přenesla i na improvizovanou tiskovou konferenci, byť obě střelkyně jen stěží přemáhaly únavu.

"V noci jsme se jen pokoušely usnout. Pod námi totiž slavili medaili veslaři a pořádně se do toho obuli," líčila Hyková. To už měla oblečené tričko s nápisem "Lenko, díky!", který jí věnovali kolegové z plzeňské Dukly.

"Na letišti jsem se strašně klepala. Moc jsem se těšila na rodinu, trenéry. Původně jsem chtěla jet domů do Aše. Ale řekli mi, že z Plzně už asi nebudu moci řídit. Tak to musí zařídit můj manažer," hlásila devatenáctiletá studentka.

V pondělí si příliš neoddychla, i v Aši totiž chystali mohutné oslavy přímo na náměstí. Tiskovku dirigoval další střelec Martin Tenk. "Máte nějaký dotaz vy tam vzadu?" popichoval kolegu Macha, který rozléval šampaňské.

"Už jsem toho řekl dost, teď si chci dát chlebíček," zahlásil poté, co vysvětlil novinářům, proč se neprotlačil do finále libovolné pistole.

"Šampaňským mě kluci úplně prolili, musela jsem s převléci," omlouvala se za zpoždění Kůrková, která v Aténách stihla i roli spolukomentátorky televizního přenosu. "Výborná zkušenost. Je to zvláštní pocit prožívat závod z moderátorské kabiny. Hlavně jsem se soustředila, abych mluvila spisovně," prozradila.

Co střelkyně udělají s finanční odměnou? Hyková dostane půl milionu, Kůrková o dvě stě tisíc méně. "Já nic, prostě půjdou do kasičky," řekla Kůrková. "A Lenka chtěla hospodu, tak si jí konečně otevře, ať máme kde pít," vzal Hykové znovu slovo Tenk. Střelkyně se jen potutelně usmívala.

Obě teď na chvíli odloží zbraně. "Poleží si v trezoru, ať si nelezeme na nervy," uvedla Kůrková. V září zamíří do školy, Kůrková načne vysokou, Hykovou čeká roční kurs angličtiny.

CINK. Olympijské medailistky z Řecka Kateřina Kůrková (vlevo) a Lenka Hyková si připíjí šampaňským po včerejším velkolepém přivítání na plzeňské střelnici v Lobzích.

Autor:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz