Střelkyně Hyková získala na OH stříbro

18 2004
Atény - Devatenáctiletá česká střelkyně Lenka Hyková dosáhla v Aténách životního úspěchu. V soutěži pistolařek na 25 metrů obsadila skvělé druhé místo a vybojovala druhou olympijskou medaili pro českou výpravu. Poslední ránu trefila parádně - 10,8 bodu. Dramatické klání zvládla nejlépe Maria Grozděvová z Bulharska.

I druhá česká medaile na olympijských hrách se zrodila na střelnici Markopulo a postarala se o ni opět reprezentantka nastupující střelecké generace.

Po dvacetileté Kateřině Kůrkové, která v sobotu získala bronz ve vzduchové pušce, zazářila její spolubydlící z olympijské vesnice, ještě o rok mladší Lenka Hyková. Ve střelbě ze sportovní pistole vybojovala stříbro.

Absolventka střední textilní školy z Aše se perfektní poslední ranou vyhoupla na druhé místo a postarala se tak o velké překvapení. Porazila ji jen bulharská obhájkyně titulu Maria Grozděvová o pouhé čtyři desetiny bodu.

"Já jsem to nečekala, vůbec jsem s tím nepočítala," jásala Hyková. "A mít medaili? To ani náhodou. Dneska jsem ale střílela absolutně dobře," řekla.

Hyková se přitom v této disciplíně kvalifikovala na hry až dodatečně. Na loňském mistrovství Evropy v Plzni skončila totiž až devátá, jedno místo od postupu, ale dvě albánské střelkyně byly o několik měsíců později diskvalifikovány pro doping. Že si
start mezi elitou zaslouží, potvrdila Hyková druhým místem při Světovém poháru v Sydney.

Dopolední kvalifikaci dnes začala ve velkém stylu a po třiceti ranách ve střelbě na přesnost se dělila o první místo s Grozděvovou.

V odpolední rychlopalbě si udržela pevnou ruku, zatímco zkušená bulharská střelkyně nečekaně ztrácela. Hyková ještě před poslední sérií dokonce vedla, až v závěru ji dostihla šestačtyřicetiletá Irada Ašumovová z Ázerbájdžánu. Obě měly na kontě 588 bodů, Hyková tak zůstala jen bod za svým osobním rekordem.

Grozděvová, která sbírá pravidelně olympijské medaile už od Barcelony a letos v Aténách získala bronz ve vzduchové pistoli, ztrácela na třetím místě tři body. Ale finále jí vyšlo dokonale a před poslední ránou už vedla.

Hyková byla po dvou osmičkách v té chvíli až třetí, ale pak trefila téměř čistý střed a díky vůbec nejlepší střele z celé soutěže (10,8) předstihla Ašumovovou. "Já bych byla spokojená s postupem do finále. Chtěla jsem mít medaili, ale nepřemýšlela jsem o tom," povídala.

Po kvalifikaci měla náskok tří bodů na čtvrtou pozici. "Ale to vůbec nic neznamená," připomněla si, jak nevděčné místo obsadila se ztrátou pouhé desetiny již dvakrát na juniorském mistrovství Evropy. "Mohla jsem být první i osmá," tvrdila.

Byla nadšená, že se při finále nesesypala, třebaže trefila dvě osmičky a zdálo se, že o cenný kov přijde. "Jsem ráda, že jsem se z toho nepokakala, i když byla ve mně malá dušička," připustila.

Za stříbrnou medaili dostane finanční odměnu půl milionu. Má sen založit si restauraci, ale chce i auto. "Mám vyhlédnutý peugeot, ale to by mi nestačilo," smála se.

Další favoritky selhaly. Světová jednička Otryadová z Mongolska skončila až šestá. Jasna Sekaričová, srbská veteránka, která od Soulu v roce 1988 na hrách nikdy nevyšla naprázdno, se nedostala ani do finále.

Podobně dopadly Lolita Jeglevská, která před čtyřmi lety vybojovala bronz pro Bělorusko a teď nastoupila za Austrálii, i Olena Kostevyčová z Ukrajiny, která v Aténách vyhrála vzduchovou pistoli.

LENKA HYKOVÁ
zde najdete články o stříbrné střelkyni

Výsledky:
Ženy:
Sportovní pistole na 25 m:
1. Grozděvová (Bulh.) 688,2 b. (585+103,2), 2. Hyková (ČR) 687,8 (588+99,8), 3. Ašumovová (Ázerb.) 687,3 (588+99,3), 4. Jing Čchen (Čína) 686,2 (584+102,2), 5. Dorjsurenová (Něm.) 684,6 (583+101,6), 6. Otryadová (Mong.) 683,4 (583+100,1), 7. Jo Hjong-so (Korea) 680,8 (582+98,8), 8. Sulakvadzeová (Gruz.) 678,3 (580+98,3).

Stupně nejlepších ve střelbě žen z pistiole na 25 m (zleva): stříbrná Lenka Hyková, vítězná Maria Grozděovová a bronzová Irada Ašumovová.

Střelkyně Lenka Hyková se svojí stříbrnou medailí z olympijských her v Aténách.

Lenka Hyková se stříbrnou olympijskou medailí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Najdete na iDNES.cz